kalamita kvůli jmelí

Po kůrovci zabíjí stromy další škůdce: jmelí

kalamita kvůli jmelí
Po kůrovci zabíjí stromy další škůdce: jmelí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Desetitisíce korun ročně investují některá moravskoslezská města do likvidace jmelí. Šíření této parazitické rostliny, kterou rozšiřují zejména ptáci, se přesto nedaří zastavit a podobně jako u kůrovce už se hovoří o kalamitním stavu. Právě v Moravskoslezském kraji je výskyt jmelí nejvyšší v zemi a dřeviny jsou napadeny téměř na 70 procentech území. Řadu stromů se nepodaří zachránit a musí se pokácet.

„Jmelí ve městě napadá zejména lípy, vrby, topoly, javory a akáty, ale taky ovocné stromy, hlavně jabloně,“ řekla mluvčí Frýdku-Místku Jana Matějíková. Právě Frýdecko-Místecko spolu s Novojičínskem a částí Opavska patří k nejhůře postiženým. „Jako jedno z prvních měst v Česku jsme se rozhodli vyzkoušet v boji se jmelím speciální techniku postřiku rostlinným stimulátorem,“ uvedla Matějíková. První postřiky začaly na počátku roku 2017, město zkoušelo i další techniku, kdy byl postřik doplněn ořezem. Letos město s postřiky pokračovalo. „Stav ošetřených stromů v roce 2017 jsme vyhodnotili začátkem tohoto roku kladně, růst jmelí byl na ošetřených stromech potlačen. Celkovou úspěšnost projektu ale bude možno vyhodnotit až v dalších letech,“ doplnila Matějíková.

Podobně je na tom třeba Český Těšín, kde druhou etapu postřiků dokončili tento měsíc. „Je to velký problém, přicházíme přes všechnu snahu o stromy. Účinnost postřiku budeme vyhodnocovat, ale vypadá to nadějně. Všechno to jsou nákladné akce, buď použití lezců nebo vysokozdvižné techniky,“ řekla mluvčí radnice Dorota Havlíková.

Různé techniky likvidace jmelí se město snaží hledat i Opava, ale zatím spíš bezvýsledně, uvedla mluvčí magistrátu Lada Dobrovolná. „Snažíme se sledovat trendy, být v kontaktu s odborníky. Tato věc tíží celou republiku, ale prozatím žádná metoda není obzvlášť účinná,“ míní mluvčí.

Také podle vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství v Třinci Jany Stonawské není jednoznačně znám účinný způsob, jak jmelí likvidovat. „Veškerými metodami dochází při jeho likvidaci k negativnímu zásahu do dřevin. Bohužel, tento masivní výskyt jmelí na dřevinách má dozajista nám ještě neznámou příčinu, což je základní kámen úrazu všech prováděných ošetření,“ řekla Stonawská.

Jmelí je pro Třinec značným problémem a zkouší všechny způsoby jeho likvidace, které doporučili odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny, nyní testují postřiky. Například sběrači jmelí pro město rozhodně nejsou pomocí. „Zásahy do dřevin musí být prováděny komplexně, dle jejich aktuálního stavu. Proto sběr jmelí na pozemcích města nepovolujeme,“ doplnila Stonawská.

Podle Olgy Kubánkové z odboru životního prostředí v Novém Jičíně se jmelí daří držet pod kontrolou u stromů ve správě města. Problém je ale se stromy mimo majetek města. Městům by mohl v tomto směru pomoci kraj, který zvažuje návrh na změnu části zákona, která se přímo týká ochrany dřevin. Podle náměstkyně hejtmana Jarmily Uvírové (ANO) by jmelí na dřevinách bylo škodlivým faktorem, vlastník by tak byl nucen provést nezbytný zásah v podobě ošetření, ořezu či pokácení dřeviny.

Změna je ale teprve ve fázi příprav a kraj zatím netuší, kdy ji případně předloží vládě. Také některá města poukazují na to, že takové opatření musí být připraveno tak, aby se dalo zvládnout v praxi.

,

24. listopadu 2018