ČR bude informovat Jihokorejce o svých záměrech v jaderné energetice, řekl Babiš
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Premiér Andrej Babiš (ANO) a jihokorejský prezident Mun Če-in se na středečním jednání v Praze domluvili na informování o plánovaných změnách v české jaderné energetice či užší komunikaci ohledně možností zpracování lithia. Babiš po jednání novinářům řekl, že v případě diskutované dostavby českých jaderných elektráren Dukovany a Temelín je důležité, aby dodavatel byl spolehlivý. O Koreji uvedl, že má moderní technologie a prokázala spolehlivost při stavbě elektrárny v Abú Zabí. Uvedl, že země by se měla účastnit případného tendru.
Mun Če-in, který se v Praze stavil na cestě do Argentiny na summit zemí skupiny G20, Babiše informoval, že Korea má 24 jaderných bloků. „Za 40 let nedošlo k havárii, teď staví nové tři bloky,“ uvedl Babiš s tím, že poslední projekt Jihokorejci odevzdali včas a podle původního rozpočtu.
Loni v prosinci Česko navštívil jihokorejský ministr obchodu, průmyslu a energetiky Pek Un-kju, který se rovněž sešel s Babišem. Podle jihokorejské agentury Jonhap tehdy jednali o možnostech výstavby jaderných bloků v Česku a spolupráci v oblastech hospodářství a průmyslu.
Jihokorejská společnost KHNP je jedním ze šesti zájemců o stavbu nových jaderných bloků v Česku. Kromě ní se o stavbu ucházejí také americká společnost Westinghouse, francouzská EDF, čínská China General Nuclear Power, společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea a ruský Rosatom. Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová v říjnu uvedla, že KHNP má nyní z těchto šesti zájemců nejlepší reference.
Babiš uvedl, že ve stejném duchu jako ve středu s jihokorejským prezidentem jednal o případné účasti při stavbách se zástupci Spojených států či Francie. „Důležitá je zpráva, že Korejská republika má moderní technologii, že to prokázala v Abú Zabí. Když bude soutěž, tak předpokládám, že se jejich dodavatel přihlásí,“ konstatoval Babiš.
Premiér označil Koreu za jednoho z nejbližších partnerů ČR v Asii. „Naše země váže strategické partnerství a my si velice konkrétně vyměnili názory na naši spolupráci,“ uvedl. Diskuse se točila kolem vzájemné obchodní bilance či mezinárodního obchodu obecně. Mun by měl i za ČR na summitu G20 apelovat na světové lídry, aby obchodu nekladli bariéry.
Politici mluvili také o zbrojním průmyslu, kultuře či turistice. „Já navrhl, že bychom mohli udělat takový Erasmus mezi ČR a Koreou,“ uvedl Babiš. Výměna by se mohla týkat vědců a studentů, což by přineslo i vyšší počet cest turistů, míní. Debata se týkala také vztahů na Korejském poloostrově, dodal Babiš.