spor zpěvačky a aktivisty

Boj o „veřejný zájem“ aktivistu Šinágla finančně ničí. Má zaplatit dalších sto tisíc za pomluvy o Vondráčkové

spor zpěvačky a aktivisty
Boj o „veřejný zájem“ aktivistu Šinágla finančně ničí. Má zaplatit dalších sto tisíc za pomluvy o Vondráčkové

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Právo na soukromí bylo upřednostněno před veřejným zájmem, říká k aktuálnímu pokračování svého sporu s managementem zpěvačky Heleny Vondráčkové aktivista Jan Šinágl. Svým jednáním se však dostal do existenčních problémů – podle vlastních slov má už téměř rok a půl soudem obstavený dům, pozemky i konto v bance, k již uloženým pokutám nyní přibyla další. Zpěvačka je podle svého managementu vystavena urážení či pronásledování ze strany Šinágla po více než devět let.

Aktuální stotisícová pokuta, kterou má podle rozhodnutí exekutora Šinágl zaplatit, je již v pořadí pátou. Exekuce v řádu statisíců, které nyní čelí, je podle něj nezákonná. Připouští však, že informace o soukromí lidí ze zpěvaččina okolí zveřejňoval, zejména má jít o Vondráčkové manžela Martina Michala. Aktivista ale odmítá, že by na jeho jednání bylo cokoliv protizákonného. „Upřednostnili právo na soukromí před veřejným zájmem a svobodou slova,“ uvedl Jan Šinágl pro deník Echo24.

Podle zpěvačky jsou společně s manželem Martinem Michalem a jejich týmem ze strany Šinágla vystaveni dlouhodobému pronásledování. „Musím zdůraznit, že ze strany Jana Šinágla se skutečně jedná o dlouhodobě trvající jednání, konkrétně počínaje rokem 2009. Tedy devět let jsou můj klient, jeho blízcí a spolupracovníci uráženi, pronásledováni, zostouzeni, lživě obviňováni z trestné činnosti a podobně,“ uvedla právnička zpěvačky a jejího manžela Martina Michala Jana Gavlasová.

Jaké konkrétní texty jsou předmětem řízení, však management Vondráčkové nespecifikoval. „Management Heleny Vondráčkové nemůže podle aktuálního sdělení výroky pana Šinágla komentovat,“ uvedl pro Echo24 zpěvaččin tiskový mluvčí Luboš Procházka.

Jan Šinágl působí jako publicista a antikomunistický aktivista, ve svých textech se věnuje především kritice poměrů ve společnosti po listopadu 1989. Své články publikuje na webových stránkách, rozesílá je také politikům a médiím. Pozornost široké veřejnosti upoutal například v roce 2005, kdy byl zadržen policií jako jeden z účastníků protestu na tradičním prvomájovém setkání KSČM. Po parlamentních volbách v roce 2006 byl jedním z organizátorů protestů na Václavském náměstí proti Jiřímu Paroubkovi.

Podle Jana Šinágla na počátku sporu stála jeho podpora zpěvačky Marty Kubišové, která se v minulosti soudila s agenturou Martina Michala. „A pak se to nabalovalo, v rámci mé činnosti, boje za spravedlnost, se mi hlásili lidé, kteří prohrávali s agenturou MM, monitoroval jsem to a stal jsem se nepřítelem,“ popisuje pro Echo24 počátek sporu Jan Šinágl. „Vyvrcholilo to v lednu 2017, kdy mi krajský soud v Praze soudním rozhodnutím nařídil, že nesmím psát o soukromí Martina Michala, čili předběžné opatření. Přitom bulvár o tom píše roky, a ví to statisíce čtenářů,“ obhajuje své aktivity Šinágl.

Příčinou další pokuty je podle Šinágla uveřejnění dopisu, který adresoval právě Michalovi. „Já jsem se dopustil té chyby, že když pořád podával trestní oznámení na naše občanské sdružení, tak jsem mu napsal otevřený dopis. A když asi týden nereagoval, tak jsem ho zveřejnil,“ řekl Šinágl s tím. „Pak hned začal konat exekutor, že jsem porušil předběžné opatření,“ dodal Šinágl, který se nyní podle svých slov proti rozhodnutí krajského soudu odvolá. „Budu požadovat osvobození od poplatku a advokáta ex offo. Protože mám 17 měsíců zastavený dům, pozemky, bankovní konta,“ řekl Jan Šinágl deníku Echo24 s tím, že o tématu plánuje zveřejnit další text.

, pk

6. listopadu 2018