Bouřlivá oslava ve sněmovně

Mejdan ve sněmovně. Vondráček hrál na kytaru na předsednickém stole

Bouřlivá oslava ve sněmovně
Mejdan ve sněmovně. Vondráček hrál na kytaru na předsednickém stole

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) si z jednacího sálu udělal malé mejdanové pódium. Po jednom z večírků se se svými kolegy přesunul k předsednickému pultu, následně na něj vylezl a začal hrát na kytaru, píše server Seznam.cz. Vondráček se ke svému výstupu hrdě hlásí, podle představitelů opozičních stran bylo ale jeho chování přinejmenším nedůstojné a měl by rezignovat na svůj post.

K divočejším oslavám na půdě sněmovny prý došlo v říjnu roku 2017, kdy hnutí ANO vyhrálo volby. Zapíjela se také informace, že je Vondráček kandidátem na šéfa dolní komory. Po večírku ve sněmovní restauraci se společně se skupinou kolegů přesunul do jednacího sálu. Poté v botách vyskočil na předsednický pult a zahrál jim na kytaru společně s poslancem Miloslavem Janulíkem (ANO).

„Bylo to době, kdy se dělala rekonstrukce sálu, kdy tam byly vytrhané koberce. Tak jsme se domluvili, že bychom tam krátce zahráli. Já myslím, že to tomu sálu jen prospělo, že v Lucerně si zahraje kdekdo a tady zase si tolik lidí možnost zahrát nemá,“ řekl Seznamu Vondráček.

Nemyslí si ale, že by šlo o zneuctění poslanecké půdy, naopak se ke svému hudebnímu výstupu hrdě hlásí a věří, že tohle uvolnění sálu prospělo. „Jen to tedy není úplně aktuální, tu dobu jsem ještě nebyl předsedou Poslanecké sněmovny,“ dodává.

Neuctivé a arogantní, kritizuje opozice a žádá rezignaci

Stejný názor ale nesdílí někdejší předsedkyně dolní komory Miroslava Němcová (ODS). „Zveřejněné fotografie z mejdanu ANO ve sněmovně jsou projevem neúcty k historickému a památkově chráněnému prostoru, kde se odehrávaly mimořádné události naší historie. Fotografie a následná reakce předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka ilustrují aroganci, zpupnost a nepochopení povinností jednoho z nejvyšších ústavních představitelů naší země,“ napsala v tiskovém vyjádření Němcová. „Neznám zemi, kde by něco podobného bylo možné. Jedinou možnou reakcí je rezignace předsedy sněmovny na svou funkci,“ doplnila.

Předseda klubu lidovců Jan Bartošek nepřímo vyzval Vondráčka k odstoupení. „V každé demokratické zemi by v takovém případě politik odstoupil, aniž by ho k tomu někdo vyzval,“ řekl Bartošek deníku Echo24.

Vondráčka zkritizoval také předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. „Poskakující poslanci hnutí ANO po předsednické lavici Poslanecké sněmovny je absolutní neúcta k ústavním institucím. Jako politik se stydím a za tyhle nechutné papaláše se omlouvám,“ napsal. Jeho stranická kolegyně Markéta Pekarová Adamová na twitteru k události napsala, že by byla ve většině vyspělých zemí důvodem k odstoupení. „U nás se pan Vondráček ani neomluvil, naopak se k tomu poměrně hrdě hlásí a přijde mu to normální,“ dodala.

„Někomu to možná přijde úsměvné. Mně symbolické pro vládu ANO. Arogance moci. ‚My můžeme všechno. A ještě se za to nestydíme.‘ Umíte si tohle představit v jakékoliv civilizované zemi?“ uvedl na twitteru první místopředseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan.

, vt