Českou cestou. Maďarská opozice se spojila a poprvé v průzkumech porazila Orbána
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Maďarsko příští rok čekají parlamentní volby a sjednocená opoziční aliance podle průzkumů nabírá náskok před vládní stranou Fidesz, kterou vede maďarský premiér Viktor Orbán. Různorodá aliance si klade za cíl svrhnout Orbánovu dvanáctiletou vládu a poté, co zvolila do svého čela jako kandidáta na premiéra konzervativního starostu Pétera Márki-Zaye, si v průzkumech polepšila a předčila Fidesz o 4 procentní body. Orbán tak poprvé od svého nástupu do vlády v roce 2010 musí čelit jednotné frontě opozice, uvedl web The Guardian.
Aliance socialistů, sociálních demokratů, zelených, liberálů a bývalých krajně pravicových stran, která postaví svého jediného společného kandidáta Márki-Zaye ve všech 106 maďarských volebních obvodech, se chce zaměřit na korupci, pokrytectví a Orbánovo postupující autoritářství. Předchozí pokusy sesadit Orbána byly řízeny především velkoměstskou liberální elitou. Nyní ale Orbán čelí ideologicky různorodé alianci.
Šestistranná aliance sází na Márki-Zayovi sympatii, podle analytiků by se 49letý otec sedmi dětí, který se popisuje jako konzervativní pravičák a praktikující katolík, mohl ukázat jako chytrá volba. Márki-Zay je navíc nezávislým bez vazby na jakoukoliv mainstreamovou maďarskou stranu. V roce 2018 se proslavil vítězstvím ve volbách starosty ve městě Hódmezővásárhely, v jižní baště vládního Fideszu. O rok později opět s náskokem zvítězil.
Krok dosadit do čela aliance Márki-Zaye se podle předběžných průzkumů veřejného mínění alianci vyplatil. Říjnový průzkum Výzkumného ústavu ZRI Závecz ukázal podporu sjednocené opozici mezi 39 procent lidí, ve srovnání měl Fidesz 35 procent. 23 procent lidí si nebyli jisti, uvedl web.
Podle webu si Márki-Zay vybudoval celonárodní příznivce s hnutím Maďarsko všech a prezentuje se jako přijatelná volba pro levicové i konzervativní voliče, a to s kompetentním, čistým, rodinným a křesťanským životem. Další analytici tvrdí, že by tím mohl potenciálně oslovit jak přesvědčené odpůrce Orbána či jeho bývalé rozčarované stoupence, tak nerozhodnuté voliče.
Opozice se povzbuzená dobrým výsledkem v místních volbách v roce 2019 a také příznivými průzkumy veřejného mínění rozhodla utvořit společnou koalici, i když jsou v ní ideologicky velmi nesourodé strany od zelených, socialistů a liberálů až po pravicový Jobbik. Márki-Zay na opoziční demonstraci před dvěma týdny slíbil, že v případě zvolení jeho vláda navrhne novou ústavu, omezí korupci, zavede euro a zaručí svobodu médií, "Současný režim se stal morálně neudržitelným," prohlásil.
Zahraniční komentátoři začali sjednocené opozici věřit po českých parlamentních volbách. "Návrat liberální demokracie je možný. Parlamentní volby v České republice ukazují, že spojená opozice může svrhnout hlavu vlády obviňovanou z autokratických sklonů a korupčních praktik. Klíčové je slovo "spojená" – k tomu je potřeba zdravý rozum, politická představivost a altruismus," psala ve svém komentáři k situaci v Česku, Maďarsku a Polsku německá stanice Deutsche Welle.