Schůzka Trumpa s Putinem

Trump musel v Helsinkách na Putina čekat desítky minut

Schůzka Trumpa s Putinem
Trump musel v Helsinkách na Putina čekat desítky minut

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Helsinky v pondělí hostí summit amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho ruským protějškem Vladimírem Putinem. Šéf Bílého domu dorazil do hlavního města Finska už v neděli, Putin až den po něm. Začátek schůzky se musel posunout o několik desítek minut, protože letadlo ruského prezidenta v Helsinkách dosedlo se zpožděním. Vrcholné setkání vyvolává v USA i v západním světě kontroverze. O jednu se postaral i sám Trump, když prohlásil, že americko-ruské vztahy nikdy nebyly vzhledem k minulé politice USA horší.

S Putinem chce Trump hovořit mimo jiné o údajném vměšování Rusů do amerických prezidentských voleb v roce 2016. Dalším tématem jednání má být Ukrajina, která je zdrojem napětí a sankcí mezi Washingtonem a Moskvou. Rusko totiž v roce 2014 anektovalo ukrajinský Krym a začalo podporovat proruské separatisty na Donbasu, kde vypukly boje. Kreml dal již předem na vědomí, že o Krymu diskutovat nehodlá, neboť poloostrov považuje za nedílnou součást Ruské federace. Oba státníci budou hovořit i o konfliktu v Sýrii, na jehož vyřešení mají obě strany odlišné názory. 

Trump plánuje, že se s Putinem nejprve setká mezi čtyřma očima, později se k prezidentům připojí další členové delegace a summit vyvrcholí společným pracovním obědem. Chce tak očividně zopakovat formát červnové schůzky se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, kterou označil za mimořádný úspěch zajišťující bezpečnost v regionu.

Vztahy Spojených států a Ruska nebyly nikdy v dějinách horší, než jsou nyní. To je další Trumpovo prohlášení, které napsal před začátkem summitu s Putinem na Twitter. Vinu za špatné vztahy podle něj nese řada let amerického bláznovství a hlouposti i současné vyšetřování údajného ruského vměšování do amerických voleb v roce 2016. Trump si také znovu pochvaloval výsledky summitu Severoatlantické aliance. z minulého týdne.

„Náš vztah s Ruskem NIKDY nebyl horší díky mnoha letům bláznovství a hlouposti USA a nyní – zmanipulovaného honu na čarodějnice,“ napsal šéf Bílého domu, který honem na čarodějnice běžně označuje vyšetřování údajného vměšování Ruska do předloňských prezidentských voleb v USA.

Trump den začal snídaní s finským prezidentem Saulim Niinistöm. Na schůzce se šéf Bílého domu znovu vrátil k situaci kolem Severoatlantické aliance, jejíž členy v předchozích dnech ostře kritizoval. Niinistövi poděkoval za hostitelství summitu. Zopakoval také platnost amerických závazků vůči NATO a prohlásil, že Severoatlantická aliance nikdy nebyla tak silná jako nyní. „NATO nikdy nebylo tak jednotné… NATO pravděpodobně nikdy nebylo tak silné jako dnes,“ prohlásil podle agentury AFP šéf Bílého domu. Současně ale také zopakoval svůj názor, že členové aliance nepřispívají na obranu dostatečně.

,