DOKUMENT: Celá zpráva komise k OKD. Podrží sociální demokraté Sobotku?
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zneužívali pravomoci, zatajovali skutečnosti a podváděli. S takovým výsledkem předstoupila vyšetřovací komise k OKD, která se rozhodla podat trestní oznámení na 14 osob zapletených ve složité kauze prodeje černouhelné společnosti. Dokument a celou práci vyšetřovací komise musí schválit ještě Poslanecká sněmovna. Politici se však jasnému stanovisku zatím vyhýbají, sociální demokracie se o postupu bude ještě radit, protože by jinak svým souhlasem se závěrečnou zprávou potopila svého bývalého předsedu Bohuslava Sobotku.
Na závěru dokumentu se prý shodli jednohlasně všichni členové vyšetřovací komise, ve které však chyběli zástupci SPD, ODS a ČSSD. Právě za tehdejší vlády sociální demokracie se odehrál prodej menšinového podílu společnosti Karbon Invest podnikatelů Viktora Koláčka a Petra Otavy. Komise kvůli této privatizace navrhla podat trestní oznámení na tehdejší politiky ČSSD expremiéra Bohuslava Sobotku a bývalého ministra průmyslu Milana Urbana.
Komentář Petra Holuba: OKD potopil stát. Kdo jiný?
Poslanecká sněmovna nyní musí činnost komise schválit. Proti závěrečné zprávě vystoupil pouze Lubomír Zaorálek, podle kterého se jedná o nepodložená obvinění. „Na pana Sobotku bylo trestní oznámení podáno už třikrát, pokud vím, v té věci. Je možné to zopakovat, ale já vím z toho, co jsme dělali, že tam nejsou nové důkazy,“ řekl Lubomír Zaorálek.
Zpráva komise k OKD by newsroom on Scribd
Podle poslance Ondřeje Veselého se pak o hlasování bude sociální demokracie radit. „Domluvíme se na klubu,“ řekl pro Echo24 Veselý. Je tak stále možné, že ČSSD potopí svého bývalého předsedu, který se od strany odstřihl a nezúčastnil se ani stranického sjezdu. Zda strana podpoří stanovisko komise, neodpověděl deníku Echo24 šéf strany Jan Hamáček, první místopředseda Roman Onderka ani předseda poslaneckého klubu Jan Chvojka.
Člen vyšetřovací komise za STAN Petra Pávek pak své straně doporučí, aby činnost komise schválili. „Závěry komise vychází z právního posouzení jednotlivých kroků privatizačního procesu. Ve věcném posouzení jednotlivých kroků jsem se s kolegy z komise vždy neshodl. Pamatuji tu dobu i tehdejší atmosféru ve vládě i ve společnosti a je složité pohlížet na tehdejší procesy optikou dneška,“ řekl pro Echo24 Pávek.
Podobně jako sociální demokracie se nejsilnější opoziční strana ODS chystá o případné podpoře jednat. „Znám tuto zprávu jen z médií, předpokládám, že se o ní budeme bavit příští týden na poslaneckém klubu. Byl bych nerad, aby její závěry sloužily k nějakému vyřizování účtů a politickému boji. To žádný problém občanů v Moravskoslezském kraji nevyřeší,“ řekl pro Echo24 předseda strany Petr Fiala.
Podpora komise zřejmě přijde od komunistů, kteří proti dřívějším privatizacím vystupují, a také od Pirátů. Ti totiž vznik komise k OKD jako první iniciovali a skupinu vedl jejich poslanec Lukáš Černohorský.
Privatizace OKD
Prodej akcií společnosti OKD v roce 2004 schválila vláda Stanislava Grosse (ČSSD). Podíl získala za 4,1 miliardy korun skupina Karbon Invest. Podle dřívější obžaloby však byla cenu podniku nejméně 9,8 miliardy, vzniknout tak měla škoda přes 5,7 miliardy. To vyvrací bývalý premiér Sobotka, který byl v té době ministrem financí.
„Cena, kterou za prodej tehdy vláda dostala, byla vyšší než cena určená znaleckým posudkem, byla vyšší než cena stanovená ÚOHS nebo vyšší, než cena nabídnutá ve stejnou dobu jiným soukromým zájemcem,“ uvedl pro Echo24 Sobotka.
Společnost Karbon Invest, která patřila podnikatelům Viktoru Koláčkovi a Petru Otavovi, prodala OKD po dvou měsících investiční skupině RPG Industries Zdeňka Bakaly.
V minulém volebním období sněmovna zřízení vyšetřovací komise k OKD odmítla. Loni v březnu se ale usnesla na tom, že privatizace společnosti byla pro stát nevýhodná ekonomicky i sociálně. Ustanovení komise iniciovali v prosinci roku 2017 Piráti a sehnali pro její vznik 94 poslaneckých podpisů. Podle místopředsedy Jakuba Michálka získali nováčci ve Sněmovně podpisy ze všech stran kromě sociální demokracie.