Itálie a běženci

Itálie jako uprchlický tábor? Začněte balit, vzkázal migrantům nový ministr vnitra

Itálie a běženci
Itálie jako uprchlický tábor? Začněte balit, vzkázal migrantům nový ministr vnitra

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Itálie musí přestat fungovat jako uprchlický tábor pro celou Evropu. Prohlásil to tamější čerstvě jmenovaný ministr vnitra Matteo Salvini při návštěvě Sicílie. Podle něj vládní plány na redukci přívalu migrantů do země nejsou žádným tvrdým opatřením, ale činem ze zdravého rozumu. Deportace běženců a limity pomohou zachránit životy, řekl ministr. O postoji nového kabinetu mají ale také mnozí pochyby, napsal server BBC. 

Itálie dlouhodobě funguje jako nejvyhledávanější stát, přes nějž se migranti dostávají ze severní Afriky dále do Evropy. V zemi ale tento týden složil přísahu nový populistický kabinet, který tvoří Hnutí pěti hvězd společně s Ligou. Liga, kterou agentury označují za krajně pravicovou, do koaliční smlouvy prosadila deportace migrantů bez dokumentů, kterých v Itálii žije kolem půl milionu.

„Už bylo dost Sicílie coby uprchlického tábora pro celou Evropu,“ nechal se slyšet Salvini v neděli. „Nebudu jen přihlížet a nic nedělat, zatímco sem připlouvá jedna loď za druhou. Potřebujeme centra pro deportaci,“ dodal. Už v sobotu ministr prohlásil, že ilegálním migrantům skončily „příznivé časy“. „Pomalu si začněte balit,“ vyslal jim další vzkaz. 

Koalice ve společném prohlášení požaduje po Evropské unii, aby jí s deportací běženců pomohla. Obě strany trvají na tom, aby byl půl milion nedokumentovaných lidí vystěhován „prioritně“. Vládní formulace ohledně migrantů také počítá s tvorbou tzv. „zařízení dočasného pobytu“, která by uprchlíky už vyčleněné pro vyhoštění. Dalším požadavkem Itálie jsou silně kritizované kvóty na přerozdělení běženců mezi jednotlivé země unie. Salvini by se chtěl také zaměřit na některé organizace zachraňující migranty ze Středozemního moře, které obvinil ze spolupráce s pašeráky lidí.

Kritici vládního postoje nicméně poukazují na to, že kvóty se dlouhodobě ukazují jako neúčinné.

, jhr