Mobilní data

Neomezený internet v mobilu? Změna nemusí nastat ani se čtvrtým operátorem

Mobilní data
Neomezený internet v mobilu? Změna nemusí nastat ani se čtvrtým operátorem

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Luxusu v podobě neomezeného využívání internetu v mobilu se Češi jen tak nedočkají. Tuzemské ceny jsou stále vysoko nad průměrem Evropy. Rozhýbat trh by mohl příchod čtvrtého operátora, který by ceny strazil podobně jako v případě Itálie. Francouzský Iliad tam pomohl snížit svou nabídkou tarify ceny o pětinu. Cenová revoluce se tak odehrává ve většině zemí Evropy, kde začal čtvrtý operátor působit.

České ceny mobilních dat jsou rok od roku příznivější. Nadále se však nemůžeme rovnat ostatním státům v Evropě, které přijaly neomezená data jako standard. Tři dominantní operátoři na trhu drží ceny vysoko jako v případě Maďarska, Portugalska či Řecka. Změna by mohla nastat s očekávaným příchodem čtvrtého operátora, který by případně uspěl ve výběrovém řízení v letošním roce.

„Jestli přijde operátor nebo ne, je jedna otázka. To, jestli přijde operátor, který zahýbe trhem, je druhá otázka. Může se totiž stát, že přijde operátor, který se situací na trhu nic nebude měnit. To může být i z důvodu, že nemá kapacitu, či to nezvládne. Jedna cesta je, zkusit najít operátora s agresivním obchodním přístupem,“ řekl pro Echo24 poslanec a předseda podvýboru pro ICT, telekomunikace a digitální ekonomiku Martin Jiránek (Piráti).

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (ANO) prý už se dvěma možnými uchazeči jednala. Řekla to v Otázkách Václava Moravce, kde naznačila, že zkoumá asijský a americký trh. Výběrové řízení na aukci kmitočtů pro mobilní sítě se počítá ve druhé polovině letošního roku, kde bude k dispozici pro mobilní sítě páté generace v pásmu 700 MHz. Ty se uvolní přechodem na televizní standard DVB-T2.

Podle Jiránka však není snaha ministryně dostatečná. Současně také varuje, že pro Českou republiku může jít o promarněnou příležitost. „Byl bych upřímně rád, kdyby změna nastala. To, že přijde nový operátor ještě neimplikuje stoprocentní změnu na trhu,“ řekl Jiránek. V nadcházející aukci se pravděpodobně bude snažit uspět tuzemská společnost Nordic Telecom, kterou vede Libor Dočkálek. Ten pracoval v minulosti pro konkurenční O2 na manažerském postu.

Tlak na zlevňování mobilních dat prochází napříč Evropou. Kromě Itálie se podobná revoluce ve snížení cen odehrála i ve Francii, kde na trh vstoupil operátor Free Mobile. Stejně jako v Itálii dosáhl nový operátor úspěchu díky nízkým cenám a už v prvních letech sebral svým konkurentům miliony zákazníků. Free Mobile v současnosti nabízí neomezený tarif s 50 GB dat za cenu 230 Kč (8,99 euro). Během prvního roku vstupu čtvrtého operátora klesly ceny tarifů ve Francii o 27 procent. V Nizozemsku se po vstupu čtvrtého operátora na trh snížily ceny za šest let o více než polovinu.

Sousední Polsko patří k několika státům v Evropě, kde mohou lidé využít neomezená mobilní data. Na jejich trhu přitom působí stejní operátoři, jako v České republice. Například u polského T-Mobilu tak je možné koupit tarif s neomezenými daty za zhruba 300 korun měsíčně. Nejmenší možná nabídka je v České republice od T-Mobile 499 korun za 0,5 GB. Podobné je srovnání s konkurenčním O2.

O2 českým zákazníkům nabídlo od února u tarifů Free dvojnásobný objem stahovaných dat za stejnou cenu. Za 60 GB zákazníci zaplatí dva a půl tisíce korun měsíčně. Zájemci navíc musejí podepsat smlouvu na dva roky.

10. února 2019