JEDNÁNÍ O NOUZOVÉM STAVU

Babiš po opozici naléhá na hejtmany. „Je to jediná možnost jak prodloužit nouzový stav“

JEDNÁNÍ O NOUZOVÉM STAVU
Babiš po opozici naléhá na hejtmany. „Je to jediná možnost jak prodloužit nouzový stav“

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Premiér Andrej Babiš po svém neúspěchu přesvědčit opozici změnil směr a obrací se s prosbou na hejtmany. Je to podle něj jediná naděje, jak prodloužit nouzový stav, který by jinak skončil v neděli o půlnoci. Hejtmani budou o svém dalším postupu jednat v sobotu odpoledne a večer. Část z nich je nakloněna navrhnout vládě znovu zavést nouzový stav. Pokud by k tomu došlo, tak celé vyhlášení nouzového stavu by mohlo mít dohru u Ústavního soudu.

Neschopnost hnutí ANO spolu s ČSSD zajistit podporu pro prodloužení nouzového stavu vyvolala chaos mezi kraji. Hejtmani totiž musí řešit, co by se stalo po konci nouzového stavu a jak by museli postupovat. Řešením by totiž mohlo být vyhlášení stavu nebezpečí, které spadá pod jednotlivé hejtmany a nikoliv vládu. K stavu nebezpečí se ale nevztahují všechny restrikce jako u nouzového stavu a část hejtmanů se tak obává, že by boj proti koronavirové nákaze nemuseli zvládnout.

Babiš tak odepsal ostatní opoziční strany, které by s ním chtěly jednat. „Prezident nabídl, že by mohl zorganizovat setkání parlamentních stran, že by udělal mediaci, ale já se omlouvám, my musíme dokončit jednání s hejtmany,“ řekl Babiš po jednání s hlavou státu Milošem Zemanem.

Premiér se tak obrací na hejtmany jako na svou poslední záchranu, kteří mohou vládě navrhnout prodloužení nouzového stavu. Zástupci krajů však nejsou jednotní a část z nich by pro prodloužení ruku zvedla a druhá se chce ještě poradit. Jednoznačně pro nouzový stav se přihlásil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (3PK), který si ale také pohrává s variantou pohybovat se v režimu zákona o ochraně zdraví. K prodloužení se staví i hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO), který by to považoval za nejvhodnější variantu.

Pro nouzový stav se staví i Jihomoravský krizový štáb, který doporučil hejtmanu Janu Grolichovi (KDU-ČSL) požádat o prodloužení nouzového stavu. Oproti tomu bezpečnostní rada Královéhradeckého kraje projedná všechny varianty až v sobotu. „Na zítřek (sobotu) proto svolávám bezpečnostní radu kraje a budu chtít znát názor složek IZS a krajské hygieny, abychom vše společně vyhodnotili a rozhodli, zda jsou tyto návrhy odpovídající pro současnou situaci a lze jejich prostřednictvím situaci zvládnout,“ řekl Martin Červíček (ODS).

Hejtmani za ODS přitom ve čtvrtek naléhali na opoziční poslance, aby pro prodloužení nouzového stavu ruku zvedli. Pod prohlášení se podepsal i jihočeský hejtman Martin Kuba, podle kterého jsou ale některé parametry stavu nouze nadbytečné. „Teprve hledáme řešení, jak dále postupovat. Není to jen otázka na hejtmany, důležitá bude i role krajských hygienických stanic. Rozhodně si nemyslím, že jednání s vládou jsou na mrtvém bodě,“ řekl Kuba.

I kdyby se hejtmani domluvili, musí konečné slovo podle Babiše padnout nejpozději v neděli dopoledne. Podle slov premiéra se tak jedná o jediné legislativní řešení, které je v tuto chvíli na stole. Podle něj vláda samotná již nemůže vyhlásit nouzový stav, protože by tím obešla sněmovnu, která s tím dříve nesouhlasila.

Podle ústavního právníka Jana Wintra by ale nové vyhlášení nouzového stavu, byť žádostí od hejtmanů, bylo v rozporu s ústavním zákonem. Důvodem by bylo, že by se tím stejně obešel nesouhlas Poslanecké sněmovny. „Kdyby šlo ustanovení zákona vykládat tak, že vláda pokrčí rameny a vyhlásí nouzový stav nový, činí to tuto právní úpravu nepoužitelnou,“ uvedl Wintr.

Nové vyhlášení nouzového stavu by tak patrně skončilo u Ústavního soudu, který by pak stav mohl zrušit. Již nyní je totiž jasné, že Ústavní soud ve svém nálezu, který bude zveřejněn 22. února, zruší opatření k uzavření maloobchodu. Více jsme psali zde.