Vydávání poslanců policii

V novém složení. Imunitní výbor začne podruhé jednat o vydání Babiše a Faltýnka

Vydávání poslanců policii
V novém složení. Imunitní výbor začne podruhé jednat o vydání Babiše a Faltýnka

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Sněmovní mandátový a imunitní výbor má napilno. V úterý začne podruhé projednávat policejní žádost o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba ANO) kvůli Čapímu hnízdu. Na program by ale měla být dodatečně zařazena ještě žádost o vydání Bohuslava Svobody (ODS). Doporučení výboru k (ne)vydání poslanců sice není závazné, ale zákonodárci se jím většinou řídí.

Na schůzi výboru je „žádost Policie ČR o souhlas Poslanecké sněmovny k trestnímu stíhání poslance Andreje Babiše a poslance Jaroslava Faltýnka“ zařazená jako třetí bod – hned po návrhu na úhradu volebních nákladů politickým stranám a politickým hnutím za volby do Poslanecké sněmovny a stanovení počtu a volbě místopředsedů výboru. Členové pak určí zpravodaje a rozhodnou o další postupu projednávání žádosti ve výboru.

Členové výboru by ale měli dodatečně zařadit na program ještě žádost o vydání bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) k soudnímu řízení kvůli případu Opencard. Tato žádost dorazila minulý pátek, jak uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO).

Soud uložil bývalému primátorovi loni v září podmíněný trest 2,5 roku, Svoboda se odvolal. Policie ho spolu s dalšími pražskými radními vinila z porušení povinnosti při správě cizího majetku a z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže kvůli jedné zakázce v kauze Opencard.

Kromě Faltýnka, Babiše a Svobody by výbor mohl řešit také žádost o vydání nově zvoleného poslance za ANO Pavla Růžičku. Růžička je obžalovaný, že spolu s dalšími devíti zastupiteli v Postoloprtech prodali dům pod cenou. Město snížilo cenu, protože o dům neměl nikdo zájem. Poté se přihlásili dva zájemci, jejich podnikatelský zájem se ale zastupitelům nelíbil, a tak nabídku stáhli. Dům nakonec město prodalo podnikatelce, která v domě měla krejčovství. Trestní oznámení na zastupitele podal neúspěšný zájemce.

Jenže na rozdíl od Babiše a Faltýnka, kteří nyní obrací a nechtějí být vydáni, Růžička by pro své vydání hlasoval hned. „Samozřejmě bych pro své vydání zvedl ruku. Už jenom kvůli těm devíti kolegům, kteří jsou obvinění se mnou. Mám sám zájem na tom, aby ta fraška skončila. Nejsmutnější na tom je, že v té věci udělalo dohled ministerstvo spravedlnosti a zjistilo pochybení u policistů, kteří zadávali znalecký posudek. Máme vyjádření i od odboru dohledu a samosprávy ministerstva vnitra, že jsme vše provedli správně dle zákona,“ uvedl pro server Echo24 Růžička.

Poprvé byl Babiš vydán

Na konci srpna výbor sněmovně doporučil, aby vydala poslance Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka policii k trestnímu stíhání. Trestný čin, kvůli kterému oba čelí trestnímu stíhání, měl spočívat v tom, že dotaci, která byla určená malým a středně velkým podnikům, čerpal miliardový koncern Agrofert, který by na dotaci jinak neměl nárok. Způsobená škoda byla policií vyčíslena na 49 997 443,36 korun. Podle dosavadních zjištění je tak Babiš podezřelý, že celý podvod zosnoval a řídil. Vyšetřovatelé se v žádosti odvolávají na paragrafy 212 a 260 trestního zákoníku.

Faltýnek měl zase podle policie usnadnit nebo umožnit spáchání trestného činu, zejména získáním prostředků a odstraněním překážek. V době převodu akcií firmy na Babišovy nejbližší byl Faltýnek místopředsedou představenstva společnosti ZZN Pelhřimov, jejíž dceřiná firma byla původním vlastníkem Čapího hnízda. Zároveň byl Faltýnek členem představenstva Agrofertu.

Babiš označil policejní žádost za snahu politického systému zlikvidovat ho a ovlivnit říjnové parlamentní volby. Kauza je podle něj vylhaná. „Ten zkorumpovaný klientelistický systém tradičních stran, který tady vládne už 27 let, ten vždy každého popravil a teď se snaží popravit mě a to je všechno,“ řekl.

Kdo je ve výboru?

Zatímco v minulém volebním období měl výbor 15 členů, v tom současném jich má 19. Původně se přitom mluvilo o tom, že hnutí ANO bude chtít prosadit snížení počtu členů na 11. Více si přečtěte zde. Díky konečnému navýšení počtu členů výboru v něm mají zastoupení všechny parlamentní strany. To je důležité kvůli tomu, aby jejich zástupci mohli například nahlížet do policejních žádostí a pak o tom informovat své poslanecké kluby. Výbor totiž jedná neveřejně.

V mandátovém a imunitním výboru má hnutí ANO osm členů (Stanislav Berkovec, Milan Feranec, Josef Hájek, Taťána Malá, Monika Oborná, Ladislav Okleštěk, Helena Válková, Adam Vojtěch), SPD dva (Miloslav Rozner, Radek Rozvoral) stejně jako Piráti (Lukáš Bartoň, Jakub Michálek) a ODS (Marek Benda, Miroslava Němcová). Zbylé čtyři strany mají po jednom poslanci (STAN – Petr Gazdík, ČSSD – Kateřina Valachová, TOP 09 – Miroslav Kalousek, KDU-ČSL – Vít Kaňkovský).