Nové vedení ČSSD

Jednání ještě neznamená dohodu, říká Hamáček před setkáním s Babišem

Nové vedení ČSSD
Jednání ještě neznamená dohodu, říká Hamáček před setkáním s Babišem

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Nové vedení ČSSD se tento týden setká se zástupci ANO. Nedělní sjezd vstup sociálních demokratů do vlády s trestně stíhanou osobou nevyloučil. Delegáti pouze vyzvali ANO, aby takové lidi do vlády nenominovalo. Podle nového předsedy ČSSD Jana Hamáčka je ale účast trestně stíhané osoby ve vládě zásadní problém.

Kdy se ANO a ČSSD sejdou, zatím není jasné. Mělo by to ale být už v tomto týdnu. „Určitě vytvoříme odborné týmy které se sejdou a budou hledat průsečík programů,“ uvedl v pondělí Hamáček. Nové vedení ČSSD předseda Hamáček a první místopředseda Jiří Zimola se sešli poprvé v Lidovém domě v pondělí. Pro příští dny plánují jednání jak s premiérem v demisi Babišem, tak prezidentem Milošem Zeman. Zimola preferuje přímou účast ve vládě, nebo opozici. „Tolerance menšinové vlády nyní není varianta, o které bych chtěl nyní vyjednávat,“ uvedl Zimola.

Sjezd ČSSD vyzval hnutí ANO, podobně jako Starostové a nezávislí, aby nenominovalo do vlády trestně stíhané osoby. Babiš, jenž vládne bez důvěry Poslanecké sněmovny a je trestně stíhaný v kauze Čapí hnízdo, ale už v neděli vyloučil, že by se nestal premiérem. „Já si to rád vyslechnu osobně. Myslím, že ČSSD dobře ví, že hnutí rozhodlo o tom, že já jsem jediný kandidát na premiéra,“ řekl Babiš.

Hamáček ale v pondělí večer v České televizi označil účast trestně stíhané osoby ve vládě osobně za zásadní problém. „Je to problém hnutí ANO. My jsme ten problém nezpůsobili. Chci slyšet od hnutí ANO, jak to chtějí řešit,“ uvedl Hamáček a zdůraznil, že o něčem jednat neznamená, že se musí dohodnout.

Hnutí ANO se tento týden sejde i se zástupci STAN a ODS. Starostové a nezávislí minulý týden překvapili, když jejich celostátní výbor odsouhlasil, aby hnutí jednalo s ANO o podmínkách pro podporu vlády. Chtějí tak zabránit podílu KSČM a hnutí SPD na vládě. Rozhovor s šéfem poslanců STAN Janem Farským o rozhodnutí čtěte zde. Jednání ODS a ANO se má týkat zahraniční politiky, respektive priorit ČR v zahraniční politice a při reformě EU. ODS konstantně odmítá, že by do vlády s ANO a trestně stíhaným premiérem vstoupila, nebo ji podpořila.

Ve středu se na Pražském hradě sejde s prezidentem Milošem Zemanem předseda KSČM Vojtěch Filip i šéf SPD Tomio Okamura. Dlouhodobě jsou ochotné podpořit druhý Babišův pokus především KSČM a SPD. Vládu s nimi Babiš nechce, vyjednává s nimi ale o programu a podpoře.

KSČM vyzvala sociální demokraty, aby zvážili podporu vznikající vládě ANO

Předseda KSČM Vojtěch Filip na webu strany vyzval nové vedení sociálních demokratů, aby podpořilo snahu prosadit levicový program a zvážilo podporu nově vznikající vládě jakoukoli formou. Minulý týden jednaly expertní týmy ANO a KSČM o konkrétních prioritách programu, například o zavedení sektorové daně či systému růstu minimálních mezd. Místopředseda KSČM Jiří Dolejš popsal tato setkání jako sondáž, konzultace či seznámení. „Navázali jsme pracovní kontakty, teď čekáme, jestli nám počínaje prezidentem přes naše předsedy vykolíkují terén, abychom věděli, v čem se pohybujeme,“ řekl Dolejš. Experti ANO podle něj žádný z návrhů KSČM hned nezavrhli. „Ale také se nedá říct, že bychom viděli vstřícnost,“ popsal jednání.