papežská návštěva

Papež přicestoval do Barmy. Má zakázáno používat výraz „Rohingové“

papežská návštěva
Papež přicestoval do Barmy. Má zakázáno používat výraz „Rohingové“

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Papež František v pondělí přicestoval do Barmy. Jde o vůbec první návštěvu hlavy katolické církve v historii této země. Po příletu do největšího města Rangúnu se papež setkal s mocným šéfem barmské armády, která je obviňována z brutálního tažení proti příslušníkům muslimského menšinového etnika Rohingů na severu země. Před násilnostmi v barmském Arakanském státě uprchlo od konce srpna do sousedního Bangladéše na 620 000 Rohingů.

Podle analytiků bude nynější papežova cesta zřejmě zatím největší prověrkou jeho oceňovaných diplomatických schopností. Nejvyšší katoličtí představitelé Barmy předem vyzvali papeže, aby během svého pobytu nepoužíval výraz Rohingové, který je zapovězený buddhistickou většinou země, jež Rohingy žijící v Barmě po generace neuznává jako etnikum a považuje je za nelegální přistěhovalce z Bangladéše bez práva na barmské občanství. Podle místních katolických duchovních by papežovo poukazování na Rohingy mohlo vyvolat odvetu vůči křesťanské menšině ze strany barmské armády.

Podle agentury AFP papežova schůzka směřovala za generálem Min Aun Hlainem v rezidenci rangúnského arcibiskupa trvala pouhých 15 minut. „Hovořili o velké odpovědnosti úřadů země v tomto přechodném období,“ komentoval schůzku, která byla původně plánována na čtvrtek, stručně Vatikán.

OSN i USA situaci v regionech obývaných Rohingy označily za etnické čistky. Organizace pro lidská práva barmské vojáky obviňují ze zabíjení, mučení a znásilňování rohingských civilistů a vypalování rohingských vesnic. Barmská armáda obvinění odmítá a uvádí, že její operace v Arakanském státě jsou reakcí na srpnové útoky rohingských povstalců na stanoviště barmských bezpečnostní sil.

Podle statistik Vatikánu z roku 2015 žije v 52milionové Barmě jen asi 659 000 katolíků. Tisíce z nich přijely vlaky či autobusy do Rangúnu, aby dnes přivítaly papeže cestou z letiště do centra města. Na rangúnském letišti čekali na papeže Františka zástupci barmských etnických menšin v tradičních oděvech a děti mu po výstupu z letadla předaly květiny. V Rangúnu bylo v souvislosti s papežovou návštěvou rozmístěno velké množství členů pořádkové policie, žádné známky protestů se ale neobjevily, napsala agentura Reuters.

V úterý má papež v metropoli Neipyijtu na programu setkání s prezidentem Tchin Ťjoem a nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij, která čelí mezinárodním kritikám, že se Rohingů nezastává. Ve středu bude papež František sloužit v Rangúnu mši pro místní katolickou komunitu a sejde se s buddhistickými vůdci. Ve čtvrtek bude pokračovat v cestě do Bangladéše.

,

27. listopadu 2017