Maďarsko prolamuje ledy. Prezidentka navštíví Kyjev, pozval ji Zelenskyj
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Maďarská prezidentka Katalin Nováková míří na návštěvu Kyjeva na pozvání ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, informoval v pátek maďarský server Index. Na Ukrajinu podle něj prezidentka cestuje vlakem přes Polsko. Zelenskyj už v červnu pozval na Ukrajinu premiéra Viktora Orbána, tato návštěva se však zatím neuskutečnila. Vztahy mezi oběma sousedními zeměmi v posledních letech trpí vzájemnými spory.
Kancelář maďarské prezidentky podle agentury Reuters zprávu o cestě ani nepotvrdila, ani nevyvrátila. Nováková, která byla před nástupem do funkce členkou Orbánovy vládní strany Fidesz, bude nejvýše postaveným maďarským politikem, který Zelenského v Kyjevě od začátku ruské invaze 24. února navštíví.
Провів плідну розмову з Прем'єр-міністром Угорщини Віктором #Орбаном. Подякував за підтримку суверенітету 🇺🇦 та прихисток українців під час війни. Домовилися розвивати співпрацю у сфері енергетики. Дякую за підтримку статусу кандидата. Запросив відвідати Україну з візитом.
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) June 21, 2022
Maďarsko ve středu oznámilo, že vyčlení 187 milionů eur (asi 4,5 miliardy korun) jako finanční pomoc Ukrajině, odmítá se nicméně připojit k balíku finanční pomoci Evropské unie, která si pro Ukrajinu na finančních trzích plánuje půjčit 18 miliard eur (necelých 440 miliard korun). Europoslanci za to Maďarsko kritizovali, podle nich Orbán zneužívá principu jednomyslnosti a svým odmítavým postojem opožďuje poskytnutí širší pomoci Ukrajině.
Vztahy mezi Maďarskem a Ukrajinou trpí už od roku 2017, kdy Ukrajina přijala zákon o používání menšinových jazyků ve školství. Budapešť tvrdí, že Kyjev omezuje práva maďarské menšiny na Ukrajině.
Maďarů na Ukrajině žilo podle sčítání lidu na začátku tisíciletí zhruba 156.000, z toho téměř 97 procent (asi 151.000) v Zakarpatské oblasti u maďarský hranic. Jde o oblast, která bývala jako Podkarpatská Rus součástí meziválečného Československa.
Zatím poslední spor mezi oběma zeměmi vyvolal maďarský premiér Orbán, který se neděli na veřejnosti ukázal s šálou s mapou takzvaného Velkého Maďarska, které zahrnuje území historických Uher s částmi sousedních zemí včetně území nynější ukrajinské Zakarpatské oblasti. Maďarsko o tato území přišlo trianonskou mírovou smlouvou, která představuje pro mnohé Maďary dodnes trauma. Ukrajinské ministerstvo zahraničí si v reakci na to předvolalo maďarského velvyslance.