Finále Plzeň, severokorejský Solženicyn a kladivo Mjölnir

Finále Plzeň, severokorejský Solženicyn a kladivo Mjölnir

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Grande Finale

Filmová přehlídka Finále Plzeň si letos přichystala téměř 135 snímků, uvedeno bude šest premiér či předpremiér. „Jedenatřicátý ročník dodržuje své letošní motto, opravdu jde o grande finale česko-slovenské tvorby. Vždyť letos slaví česká kinematografie 120 let,“ uvádějí pořadatelé. Kromě české a slovenské tvorby se představí i ta zahraniční, jež vznikla v české koprodukci.

Festival proběhne od 19. do 24. dubna.

Příběh člověka

Retrospektivní, avšak komorní výstava Jmenuji se Robert Vano připomíná fotografa s americkým pasem a českým domovem. Za oceánem se prosadil jako fotograf světových módních časopisů, po roce 1989 se vrátil do Československa a zakotvil v Praze. Výstava zahrnuje průřez jeho tvorbou od roku 1968 do letoška, kdy autor oslaví své 70. narozeniny.  

Výstava v Leica Gallery Prague se koná od 13. dubna do 17. června.

Téměř dokonalá láska

Pohřešovaná dívka Chloé, vězněná únoscem, se objeví po šesti letech a stane se mezinárodní celebritou. Novinář Greg dostává nabídku napsat její příběh. Psychologický thriller kanadské autorky Nicole Moellerové o touze někoho vlastnit, o potřebě vlastnit svůj příběh a také o „právu“ znát pravdu připravila režijní dvojice Adam Svozil a Kristýna Kosová.

Inscenaci Téměř dokonalá láska uvádí Jihočeské divadlo.

Severokorejský Solženicyn

Kim Ir-sen a po něm jeho syn Kim Čong-il vládli Severní Koreji pevnou rukou a nikoho nenechávali na pochybách, že komunistická diktatura je pro všechny to nejlepší. Kniha s názvem Žaloba od autora známého jako Bandi přináší povídky „severokorejského Solženicyna“ inspirované skutečnými příběhy.

Bandi: Žaloba. Plus, 264 str.

Fallgrapp

Slovenská kapela Fallgrapp tvoří netradiční hudební uskupení, v němž se pojí elektronická hudba s akustickými nástroji, houslovým triem a ženským vokálem. Jejich živá vystoupení charakterizuje nezaměnitelná intimní atmosféra i netradiční přístup ke slovenským textům. Na pražském koncertě vedle nich vystoupí elektronická dvojice producentů Himalayan Dalai Lama.

Koncert se uskuteční v Rock Café 21. dubna.

Zvíře v člověku

Hastrman alias baron de Caus se vrací z cest po světě, aby obnovil rybníky na svém panství. Jakožto moderní a osvícený člověk se životu místních vymyká. Středem jeho zájmu se stane výjimečná rychtářova dcera Katynka, revoltující proti autoritám. Obstojí tentokrát hastrman jako člověk ve zvířeti a zvíře v člověku? Režijní debut Ondřeje Havelky.

Hastrman, ČR, thriller, romantický, 98 min. V kinech od 19. dubna.

Mrazivé legendy

Britský mistr fantastiky Neil Gaiman byl odjakživa natolik fascinován severskými mýty, že se rozhodl sám je převyprávět pro současného čtenáře. V audioknize Severská mytologie v podání Pavla Soukupa se posluchači dovědí, jak získal Thor své kladivo Mjölnir, kolik světů spojuje bájný strom Yggdrasil či co bude následovat po konci světa zvaném ragnarök.

Neil Gaiman: Severská mytologie. OneHotBook, 6 hod., 23 min.

O ženské emancipaci

Kam se dostala emancipace od té doby, kdy se Thelma a Louise, hlavní hrdinky filmu Ridleyho Scotta, vydaly vstříc hlubině Grand Canyonu? Jak se změnilo postavení a role žen a mužů v moderní společnosti? Jak dnes vypadá „normální chaos lásky“? A o čem by si tyto dvě kamarádky povídaly, kdyby se na svůj „road trip“ vydaly nyní?

Inscenaci Thelma a Selma uvádí pražské Studio Rubín.

20. dubna 2018