napětí v alianci

Summit NATO má nabitý program, překvapení může přijít s Trumpem

napětí v alianci
Summit NATO má nabitý program, překvapení může přijít s Trumpem

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Summit Severoatlantické aliance, který ve středu začíná v Bruselu, má nabitý program. Šéfové států a vlád 29 členských států by měli potvrdit změny velitelské struktury, odsouhlasit spuštění výcvikové mise v Iráku či oznámit začátek rozhovorů o vstupu Makedonie, zřejmě někdy v příštím roce. Především ale budou opět ujišťovat amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Evropa skutečně bude víc investovat do své vlastní obrany.

Trump spojenecké země právě za malý přípěvek společnému dílu opakovaně peskuje, jeho veřejná vystoupení a příspěvky na sociálních sítích bývají velmi ostré a nevybíravé.

Jaký způsob komunikace šéf americké administrativy dnes v nové budově alianční centrály zvolí, ale zůstává velkou neznámou. Závěrečné komuniké schůzky už však bylo odsouhlaseno na pracovní úrovni a nečeká se, že by v něm účastníci summitu dělali nějaké zásadní změny.

Jen pár dní před Trumpovou schůzkou s ruským prezidentem Vladimirem Putinem se ale někteří diplomaté obávají možných nepříznivých signálů ohledně prasklin v jednotě západní obranné aliance.

Evropské země Washington ujišťují, že do roku 2024 své závazky navýšit výdaje na obranu splní. Většina, včetně ČR, také předložila konkrétní plán, jak se na dvě procenta hrubého domácího produktu hodlají dostat.

U večeře státníky čeká obecnější strategická debata o světovém dění, včetně chladných vztahů s Ruskem. Česko bude dnes na summitu zastupovat prezident Miloš Zeman.

,

11. července 2018