ODMÍTNUTÍ FUNKCE

Prymula odmítl Babišovu nabídku. „Očkování nejde řídit ze čtyř míst“

ODMÍTNUTÍ FUNKCE
Prymula odmítl Babišovu nabídku. „Očkování nejde řídit ze čtyř míst“

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula odmítl nabídku premiéra Andreje Babiše (ANO) stát se vládním zmocněncem pro očkování proti koronaviru. Vadí mu totiž, že by se systém očkování řídil z několika míst najednou, dominantně by se vše mělo soustředit na ministerstvu zdravotnictví, uvedl Prymula, který nyní působí jako Babišův poradce na Úřadu vlády. Ještě na začátku týdne přitom Prymula tvrdil, že by případnou nabídku přijal. Informoval o tom server SeznamZprávy. Vláda je dlouhodobě kritizována za to, že stále nemá přesnou očkovací strategii, nyní tedy není ani jasné, kdo nastoupí do funkce zmocněnce.

„Odmítl jsem to, já to nebudu. Včera večer jsem to napsal premiérovi. Rozhodl jsem se tak, protože není možné to řídit ze čtyř míst. Je tady už jeden koordinátor a tím je pan Zdeněk Blahuta. Dominantně je všechno na ministerstvu, takže by nedávalo logiku to řídit mimo to,“ sdělil serveru Prymula. „Budu pomáhat, ale nechci nést odpovědnost za něco, co se dá těžko řídit z externí pozice,“ dodal.

Vláda je nadále terčem kritiky ze strany expertů i opozice za to, že v přípravě očkovacího plánu zaspala a má zatím jen obecnější strategii ještě ze září. Neupřesňuje, jak bude probíhat logistika, kde se bude očkovat ani kdy které skupiny lidí budou na řadě. „Na očkování připravujeme velice podrobný plán. Já předložím návrh na vládního zmocněnce, který bude mít na starosti očkování a stane se taky členem rady vlády pro zdravotní rizika,“ řekl Babiš.

Premiér při čtvrtečním interpelacích ve sněmovně přitom odmítl, že by Česko bylo nepřipravené. „Proč říkáte, že nejsme připraveni, když je to lež. Začneme očkovat ve stejný den jako všechny země Evropské unie,“ řekl Babiš při odpovědi na interpelaci místopředsedkyně STAN Věry Kovářové.

Prvních deset krabic obsahujících 9750 dávek vakcíny od firmy Pfizer dorazí podle Babiše pravděpodobně v neděli 27. prosince. Dodány budou do motolské nemocnice. Do Česka má začátkem roku přijít od této firmy 277 tisíc dávek, celkem jsou objednány čtyři miliony dávek. „První symbolická dávka je do všech zemí stejná. To je symbol toho, že v celé EU začínáme testovat," řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Obecný plán očkování ze září počítá v první vlně s očkováním lidí nad 65 let i mladších nemocných s vážnými chorobami. Seniorů je podle poslední statistické ročenky přes 2,13 milionu. Další budou vybraní zdravotníci, pak pracovníci hygienických stanic či kritické infrastruktury, jako jsou energetika, vláda, armáda nebo pedagogové. Konkrétní jízdní řád nicméně chybí. V Česku by podle České vakcinologické společnosti mohlo být 28. prosince necelých 10 tisíc dávek vakcíny, napůl v Praze a v Brně. Pro získání imunity musí každý očkovaný dostat dvě dávky.

 

, mal

17. prosince 2020