MAKEDONIE

Rusové zuří kvůli přejmenování Makedonie. Prý prošlo jen „vydíráním, vyhrožováním a podplácením“

MAKEDONIE
Rusové zuří kvůli přejmenování Makedonie. Prý prošlo jen „vydíráním, vyhrožováním a podplácením“

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ruské ministerstvo zahraničí označilo za zmanipulované páteční hlasování v makedonském parlamentu, při kterém poslanci odsouhlasili ústavní změny zakotvující nový název státu. Podle Moskvy bylo tohoto výsledku dosaženo prostřednictvím „vydírání, vyhrožování a podplácení opozičních poslanců,“ citovala z prohlášení ruské diplomacie agentura Reuters. Přejmenování balkánského státu má ukončit 27 let trvající spor s Řeckem.

Řekové považují název Makedonie za zásah do svého dědictví a za skrytý územní nárok na stejnojmennou řeckou provincii. Atény kvůli tomu blokovaly vstup Makedonie do NATO i Evropské unie. V mezinárodním styku, včetně OSN, se nyní používá název Bývalá jugoslávská republika Makedonie. Letos v červnu se premiéři obou zemí shodli na kompromisním názvu Republika Severní Makedonie, zkráceně Severní Makedonie. V referendu, které se v Makedonii konalo na konci září, se pro změnu názvu vyslovila drtivá většina hlasujících, výsledek byl ale kvůli nízké volební účasti označen za neplatný. Vláda změnu schválila 8. října.

K prosazení zákona o změně názvu potřebovala vláda premiéra Zorana Zaeva dvoutřetinovou parlamentní většinu, kterou nedisponovala. Po dlouhých debatách se vládním poslancům podařilo získat potřebných osm opozičních kolegů na svou stranu. Kdyby se jim to nepovedlo, hodlal předseda vlády vypsat předčasné parlamentní volby.

„Považujeme to, co se stalo, za otevřené porušení všech norem, z právního i morálního hlediska. Tyto špinavé manipulace nemohou být označovány za vyjádření vůle poslanců,“ uvedlo ve své reakci na hlasování makedonského parlamentu ruské ministerstvo zahraničí.

Formální proces změny makedonské ústavy musí nyní podle zákona začít během dvou příštích týdnů. Může ale trvat až tři měsíce, během nichž musí parlament absolvovat ještě několik dílčích hlasování.

Řecko kvůli zásahům vyhostilo ruské diplomaty

V červenci vyhostilo Řecko dva ruské diplomaty a dvěma dalším zamezilo v přístupu do země. Diplomaty Řecko vinilo ze zasahování do vnitřních záležitostí země a ilegálního jednání ohrožujícího národní bezpečnost. Podle řeckého deníku Kathimerini se snažili ovlivnit právě spor mezi Řeckem a Makedonií o změně názvu země.

Ruští diplomaté se měli především provinit snahou zmařit dohodu, která by ukončila sedmadvacetiletý spor o změně názvu a teoreticky by umožnila přístupové rozhovory mezi Makedonií, EU a NATO.

,

22. října 2018