Američanům se nedaří. Selhal další test americké hypersonické střely
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Další letový test amerického hypersonického raketového systému, který se uskutečnil minulý týden na Havaji, skončil neúspěchem kvůli problému, ke kterému došlo při snaze zapalit druhý stupen střely. Potvrdilo to ministerstvo obrany USA. Krach testu tak zasadil novou ránu do programu, který se vláda prezidenta Joa Bidena snaži urychlit v souvislosti s konfliktními vztahy s Ruskem a Čínou, zeměmi, které jsou ve vývoji hypersonických střel před Spojenými státy značně napřed.
Test amerického systému Common Hypersonic Glide Body se uskutečnil ve středu ze střediska Pacific Missile Range na Havaji. Odpálení druhého stupně rakety, který má zrychlit střelu nad rychlost více než Mach 5, ale selhalo. Americké ministerstvo neposkytlo mnoho podrobnosti o tom, co se odehrálo ve středečním testu, ale v prohlášení zaslaném e-mailem uvedlo, že "došlo k anomálii."
"On Thursday, the Pentagon announced the failure of the Common Hypersonic Glide Body (CHGB) test amid concerns that the U.S. is falling behind Russia and China in developing the weapons..." https://t.co/EHbKCLFwxS
— Douglas Chalmers (@DouglasChalmer4) July 2, 2022
Mluvčí amerického ministerstva obrany poručík Tim Gorman však dodal, že by to nemělo být považováno za úplné selhání. "I když ministerstvo nebylo schopno shromáždit data o celém plánovaném profilu letu, získané informace z této události poskytnou zásadní poznatky," zdůraznil mluvčí. Ministerstvo dodalo, že provede důkladnou kontrolu, aby zjistilo příčinu poruchy.
Tři neúspěšné pokusy
Jedná se už o třetí neúspěšný americký pokus rakety v rámci programu Conventional Prompt Strike ve snaze vyvinout hypersonické zbraně, které lze integrovat do torpédoborců Zumwalt a ponorek třídy Virginia.
V říjnu loňského roku se na tichomořském odpalovacím středisku na Aljašce nepodařilo odstartovat nosné raketě. V prosinci selhal další americký hypersonický test. Tentokráte hypersonická střela odpalovaná ze vzduchu AGM-183A se nedokázala odpojit od svého nosiče, bombardéru B-52H kvůli neurčené chybě.
Složitý design?
Někteří analytici naznačují, že příčinou selhání testů může být vysoce komplexní design hypersonických zařízení vyrobených v USA.
Ruský vojenský analytik Alexej Ramm v listu Izvestija uvedl, že dvoustupňový design americké konvenční hypersonické zbraně Prompt Strike naznačuje zbytečně komplikovaný design vyžadující řádnou integraci více subsystémů a tedy řadu testů. Oproti tomu ruská hypersonická střela Zircon nepotřebuje ke svému úspěšnému fungování druhý stupeň.
Uspěchanost a chyby ve vývoji
Mezi další možné příčiny selhání patří údajné uspěchané testování, špatné řízení projektu a trivializace selhání. Server Defense One citoval první zprávu tzv. Welch panelu, který byl vytvořen, aby prozkoumal selhání testů amerických systémů protiraketové obrany. Panel nešetřil kritikou a zmiňuje uspěchanost projektu. Podle něj byla selhání způsobena špatným návrhem, plánováním testů a nedostatkem předletového testování. Roli hraje i špatná výroba, řízení i nedostatek přísného vládního dohledu. "Tendence vlády a programových manažerů bagatelizovat příčiny těchto neúspěchů v kombinaci s napjatým harmonogramem… pak vedla k neúspěchu," tvrdí zpráva.
Postupné neúspěchy testů na přelomu roku vedly k obavám, že USA nedokážou držet krok s čínskými a ruskými i severokorejskými programy hypersonických zbraní, což vyvolalo tlak na nejvyšší úrovni ze strany vedení administrativy prezidenta Bidena.
Letos v březnu Asociace pro kontrolu zbrojení oznámila, že americký ministr obrany Lloyd Austin se v únoru setkal s více než tuctem manažerů hypersonického programu z obranných společností, jako jsou Raytheon Technologies, Lockheed Martin, Northrop Grumman, Boeing, L3Harris a BAE Systems, a tlačil na ně, aby urychlili a zlepšili vývoj hypersonické zbraně.