Vláda odvody neodpustí. Firmy za odklad budou muset státu platit pokutu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Z původně dobře mířené pomoci se stala absurdita, která firmám výrazněji nepomůže. Řeč je o odkladu sociálních odvodů, které musí společnosti za své zaměstnance nadále státu odvádět. Kabinet Andreje Babiše původně přitom chtěl odvody odpustit, místo toho je však podnikatelé v září budou muset uhradit, navíc navýšené o penále.
Stát podnikatelům pomohl v rámci programu Antivirus se mzdami zaměstnanců: jejich část stát firmám proplácí - byť ovšem až zpětně. Na zaměstnavatelích ale zůstalo placení odvodů, do kterého se počítá jak nemocenské, tak důchodové pojištění. Ministryně práce Jana Maláčová nejprve přišla s návrhem, že by se odvody firmám mohly odpustit či odložit. Nakonec se vláda shodla na druhé variantě, která tak akorát problémy odsouvá do budoucna a nic neřeší.
Podnikatelé totiž odložené odvody z května až července budou muset uhradit do 20. září, navíc navýšené o penále. To se ale sníží z 4,5 procenta dlužné částky na 1 procento. S návrhem nesouhlasí prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza, podle kterého je ale dobře, že vláda nad sociálními odvody přemýšlí. Podle něj je ale cesta v úplném odpuštění této pojistky. „Bude to mnohem efektivnější podporou záchrany firem než nefunkční úvěrové programy Covid, odpuštění může být pro méně postižené firmy částečné, pro hodně postižené firmy by mělo být úplné,“ řekl pro Echo24 Tomáš Prouza.
Podle něj je i datum 20. září šibeničním termínem, protože se ekonomika po koronavirové nákaze bude vracet do normálu jen pomalu a firmy nebudou mít tolik prostředků odklad splácet. „Nerozumím tomu, proč musí být placeno nějaké penále. Pokud to má být pomoc, tak za její využití přece nejde platit pokutu,“ dodal Prouza.
S odkladem do září má problém i daňový poradce a senátor Tomáš Goláň, podle kterého si stát neuvědomuje, že ekonomika a firmy se po totálním přiškrcení budou probouzet delší dobu. „V okamžiku, kdy otevřete, tak budete mít tržby okolo 50 procent z dřívější doby. Zároveň nedosáhnete na program Antivirus, takže na firmy padají nároky na stoprocentní náklady na mzdy,“ řekl pro Echo24 Tomáš Goláň s tím, že by stát měl v kurzarbeitovém programu pokračovat a firmy podporovat v oblasti mezd.
Zároveň se odkladem sociálního pojištění projevuje u firem další hrozba. Velká část podniků si totiž různými odklady odsouvá problémy do budoucna. „Ve chvíli, kdy se začnou obnovovat provozy a kdy se v září zřejmě navrátí vše do starých kolejí, tak se jim znásobí náklady. Způsobené to je odkladem nájmů, odložením odvodů a možná úvěrem Covid. V té chvíli ale už podniky začínají úvěr okamžitě splácet,“ řekl pro Echo24 šéf Podnikatelských odborů Radomil Bábek.
Podobně se na odklad odvodů dívá i Hospodářská komora, podle které je absurdní, že by stát vybíral v září od podnikatelů penále. „Od začátku této krize vládě sdělujeme, že reálnou pomocí podnikatelům a krokem k ochraně pracovních míst je ne odložit, ale úplně prominout pojistné na sociální zabezpečení odváděné samotným zaměstnavatelem, a to minimálně do podzimu 2020. Odložení plateb není řešením problému, ale pouze jeho posunutím v čase. Je navíc naprosto iluzorní myslet si, že podnikatelé budou schopni po uvolnění opatření vydělávat více než doposud, aby byli schopni doplatit dlužné částky,“ řekl mluvčí komory Miroslav Diro.