Nový Chaplin, nové divadlo, Bretaň českým pohledem

Nový Chaplin, nové divadlo, Bretaň českým pohledem

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Před branami Disneyho světa

V motelech kousek za Disney Worldem se dříve rekreovaly zástupy turistů, nyní zde bydlí rodiny bez vlastního domova. Pro šestiletou Moonee a její partičku kamarádů je toto podivné místo ráj na zemi. Drama The Florida Project přináší příběh o dětství, nekonečném potulování, lumpárnách a tající zmrzlině před branami „Nejkouzelnějšího místa na planetě“.

The Florida Project, USA, drama, 112 min. V kinech od 22. 2.

Mrazivá elektronika ze Švédska

Švédská zpěvačka a producentka Karin Elisabeth Dreijer vyráží po osmi letech na turné se svým sólovým projektem Fever Ray, aby posluchačům představila hudebními kritiky nadšeně přijatou desku Plunge. Fever Ray je ledově mrazivým elektronickým avantgardním dílem – stejně jako kapela The Knife, kde dvaačtyřicetiletá Dreijer dříve působila se svým bratrem.

Koncert proběhne 26. února ve Foru Karlín.

Festival proti totalitě

Dvanáctý ročník mezinárodního festivalu proti totalitě Mene Tekel se tentokrát věnuje odkazu osobností československé armády. V programu se pravidelně objevují pietní akty, besedy s někdejšími politickými vězni, filmová promítání, řada vzdělávacích programů určených pro děti i mládež nebo ekumenická bohoslužba. Letošním čestným zahraničním hostem akce je Polsko.

Festival proběhne od 24. února do 4. března.

The Artist patří na Jatka!

Jatka78 opět přivítají muže tisíce tváří, grimas a pohybových variací Thomase Moncktona. Světově proslulý mim připodobňovaný k Charliemu Chaplinovi třetího tisíciletí vystoupí s představením The Artist, na němž spolupracoval s finským Circem Aerem. Diváci se mohou těšit na sled vtipných skečů a umělce nešiku, kterému se budou smát a současně držet palce. 

Představení se uskuteční od 22. do 24. února.

Svědectví o marginalizované vrstvě

Románová senzace z Francie popisuje s mimořádnou otevřeností a syrovostí autorovo dětství, poznamenané sociálně a kulturně omezeným prostředím chudého venkova na severu Francie, ale i jeho postupně odhalovanou homosexualitou. Kniha tehdy dvaadvacetiletého studenta, jíž se jen ve Francii prodalo přes 300 000 výtisků, vyvolala bouřlivou diskusi na domácí i mezinárodní scéně.

Édouard Louis: Skoncovat s Eddym B. Paseka, 212 str.

Nejlepší architektonické snímky

Výstava prezentuje nejlepší fotografie z Ceny architektonické fotografie 2017. Vybrané snímky účastníků z 34 zemí pěti kontinentů jsou rozděleny do dvou kategorií – otevřené a profesionální. Cílem putovní expozice je podpořit a inspirovat veřejnost k lepšímu vnímání prostředí, jež člověk sám vytváří a proměňuje.

Výstava Architectural Photography Award 2017 v pražské Galerii Jaroslava Fragnera potrvá do 1. března.

Malá inventura pošestnácté

Divadelní festival Malá inventura každoročně nabízí laické i odborné veřejnosti dávku nového divadla, produkcí nezávislých a začínajících umělců i kulturního networkingu. Profesionálům nejen z Čech pak umožní zhlédnout výběr nejvýraznějších představení nového divadla za uplynulý rok. Po týdenním programu v Praze se festival během roku přemístí do dalších čtyř českých měst.

Festival probíhá 21. až 28. února v Praze.

Bonjour, Monsieur Gauguin

Publikace podrobně mapuje přítomnost českých umělců v Bretani, a to od poloviny 19. století až do padesátých let 20. století. Hlavním těžištěm knihy jsou výtvarníci, kteří objevili tento kraj téměř ve stejnou dobu jako Paul Gauguin. Svědčí o tom práce Jaroslava Čermáka či obrazy Wilhelma Riedla, Antonína Chittussiho, Hippolyta Soběslava Pinkase a dalších.

Bonjour, Monsieur Gauguin. Vydala Národní galerie v Praze, 307 str.

23. února 2018