Podezřelý z útoku na Kvitovou

Kvitová děkuji policii. Zadržený útočník byl zřejmě drogově závislý recidivista

Podezřelý z útoku na Kvitovou
Kvitová děkuji policii. Zadržený útočník byl zřejmě drogově závislý recidivista

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Tenistka Petra Kvitová poděkovala policie za to, že zřejmě dopadla násilníka, který ji před rokem a půl zranil a okradl. „Je to dobrá zpráva, ale nejšťastnější budu, až bude úplný konec. Zatím policie předvádí dobrou práci,“ okomentovala Kvitová v sobotu pro Českou televizi. Ze zjištění deníku MF DNES byl pachatel, který je od tohoto týdne v policejní vazbě, drogově závislý a v minulosti trestaný. Spolu s dalšími kamarády měl přepadávat a okrádat seniory. Vyšetřovatelé zatím poslední vývoj případu odmítli komentovat.

„Podle informací deníku se muž vždy důchodcům představil jako revizní technik, kontrolor či opravář, vloupal se k nim a posléze je okradl. Podobně se měl odehrát incident z 20. prosince 2016, kdy došlo k napadení Kvitové v prostějovském domě, kde tenistka byla. Tenistka hned po útoku vypracovala společně s policisty přibližnou podobiznu pachatele. „Ta podoba byla, jako když se dívám na fotku. Bylo to až zarážející. Toho muže jsem bezpečně poznala, potloukal se tu po městě s narkomany a bezdomovci,“ uvedla sousedka Kvitové.

Totožnost muže potvrdil bezdomovec, který jej znal, dodal však, že nejblíž měl pachatel k jinému bezdomovci s přezdívkou Čert. „Znali se nějak od kolotočů. Čert sbíral půl roku šrot do sběren a pak jezdil se světskejma s kolotočema po celé republice,“ přiblížil bezdomovec.

Údaj, v němž se ale informace rozcházejí, je domnělý věk útočníka. Bezdomovec uvedl, že drogově závislý pachatel měl být zhruba třicetiletý – a po muži v této věkové kategorii také pátrali kriminalisté. Podle údajů České televize je však zadrženému 54 let. „Nikdo věkově tak starý mezi zdejšími narkomany není. Všechno jsou to partičky okolo třiceti let,“ řekl deníku jeden ze zaměstnanců místního protidrogového centra.

Policie vývoj vyšetřování nekomentuje.

K přepadení došlo 20. prosince 2016, Kvitová při něm utrpěla vážné poranění levé ruky, v níž drží raketu. Podrobila se komplikované operaci šlach všech prstů a několika nervů v Ústavu chirurgie ruky a plastické chirurgie ve Vysokém nad Jizerou. Rekonvalescence trvala řadu měsíců, na turnaje se vrátila loni v květnu při French Open. Nyní znovu patří do elitní světové desítky a vyhrála už čtyři turnaje.

Loni v listopadu policisté oznámili, že případ odkládají. Pachatele se kriminalistům ani přes stovky podnětů od veřejnosti a rozsáhlé vyšetřování dopadnout nepodařilo, případem se zabývali 11 měsíců.

Kauzu policisté původně vyšetřovali jako těžké ublížení na zdraví, později ji překvalifikovali na zločin vydírání, za což pachateli hrozí pět až 12 let vězení. Podle vedoucího odboru obecné kriminality Jana Lisického pachatel zřejmě netušil, že útočí na tenisovou hvězdu. Vyloučil také, že by si Kvitová zranění způsobila sama.

Kvitová při výslechu agresora podrobně popsala a policisté několik dní po incidentu zveřejnili jeho předběžnou podobu: šlo podle ní o muže ve věku do 35 let, vysokého asi 180 centimetrů, se světlou pletí, hnědýma očima a krátkými hnědými vlasy. Vypsána byla také odměna za informace vedoucí k jeho dopadení. K původním 100 000 korun, které po útoku nabídl prostějovský tenisový klub, přidal muž, jenž nechtěl zveřejnit svou totožnost, ještě 400 000 korun.

, jhr

26. května 2018