voda na Marsu

Modrá, nikoliv rudá planeta. Podle vědců se voda z Marsu nikam neodpařila

voda na Marsu
Modrá, nikoliv rudá planeta. Podle vědců se voda z Marsu nikam neodpařila

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Modrá planeta s klidnou vodou, s kopcovitými pohořími a nadýchanými mraky, takhle nějak mohl vypadat podle některých studií Mars před 3,5 miliardami lety. Vědci již nějakou dobu předpokládají, že nejbližší planetou protékala voda, to hlavně kvůli rozlehlým údolím, které mohly být vytesány jen velkými řekami. Spekuluje se však, zda voda na Marsu nezůstala. Píše Telegraph.

Vědci spekulují, co se s vodou na planetě stalo. Podle některých za její zmizení může ztráta magnetického pole, kvůli níž se voda vypařila, což zničilo ochranou atmosféru planety. Nyní však nová teorie Oxfordské univerzity naznačuje, že voda nikam nezmizela. Ve skutečnosti se dostala do bazaltových hornin, kde způsobila oxidační reakci a vytvořila minerály.

Dr. Jon Wade, výzkumný pracovník společnosti NERC v oddělení věd o Zemi v Oxfordu, uvedl: „Lidé o této otázce již dlouhou dobu spekulovali, ale nikdy teorii vody absorbované v důsledku jednoduchých skalních reakcí netestovali. Důvod, proč Mars ztratil veškerou svou vodu, by mohl být v mineralogii.“

Pomocí počítačového modelování vědci vypočítali, kolik vody mohlo z povrchu Marsu zmizet z důsledků reakcí s kameny. Výsledky ukázaly, že čedičové skály na Marsu obsahují přibližně o 25 procent více vody než ty na Zemi. Vědci se domnívají, že tento proces byl tak silný, že kůra planety mohla spotřebovat až dva kilometry hluboký oceán.

„Na Marsu reagovala voda s čerstvě vypuštěnými lávami, které tvoří kůru planety, a tak vznikl houbovitý efekt. Voda pak reagovala s kameny, s nimiž vytvořila řadu vodních minerálů. Tato reakce změnila mineralogii a způsobila, že se planetární povrch vysušil a stal se nehostinným k životu,“ dodal Wade.

Nicméně objev, že voda nikdy neopustila Mars, pravděpodobně nepomůže případným budoucím kolonistům. Vědci tvrdí, že mineralizační proces není reverzibilní, takže voda nikdy nemůže být extrahována. Nějaká voda je snad stále v podobě ledu zachována pod povrchem Marsu, která by podle vědců mohla být případnými cestovali využívána.

, voš

21. prosince 2017