Babišova dovolená

Babišovo makání na horách. Kvůli konferenci v Mnichovu se posunul i sjezd ANO

Babišova dovolená
Babišovo makání na horách. Kvůli konferenci v Mnichovu se posunul i sjezd ANO

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Dovolená s rodinou dostala přednost před důležitou mezinárodní bezpečnostní konferencí v Mnichově. Premiér Andrej Babiš se na svých sociálních sítích často vychvaluje, jak Českou republiku propaguje u ostatních premiérů a prezidentů. Na bezpečnostní konferenci však nedorazil a zastupuje ho tam ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Babiš přitom s účastí v Mnichově dlouho počítal, protože se kvůli konferenci posunul i sjezd hnutí ANO.

Předseda vlády Andrej Babiš se rozhodl na poslední chvíli nezúčastnit se bezpečnostní konference v Mnichově, na kterou dorazily špičky světové politiky. Mezi státníky se objeví například viceprezident Spojených států Mike Pence, šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová, německá kancléřka Angela Merkelová či ruský ministr zahraniční Sergej Lavrov. Předseda vlády Andrej Babiš přitom dal přednost své rodině a lyžování.

V minulosti přitom ostře kritizoval tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotku, že vynechal jediný summit EU. Důvodem byl tehdy jako u Babiše sjezd strany ČSSD. „Účast na summitu EU je jednou z mála povinností, které premiér Sobotka skutečně má. Jinak nemá úplně nabitou agendu krom vedení jednání vlády a teď nově i ministerstva průmyslu. A přesto místo hájení českých zájmů a jednání o kvótách, brexitu a migraci dá přednost volbě své vlastní osoby na politickém sjezdu,“ řekl tehdy Andrej Babiš.

Sobotka se tehdy summitu účastnil, chyběl ovšem na neformálním setkání s ostatními státníky. Podle Babiše je ale tato část jedna z nejdůležitějších. „Tam se tvoří všechny dohody, tam se vytváří vztahy a možnost další spolupráce. Tedy samozřejmě pokud jste schopni se domluvit cizím jazykem,“ řekl Babiš v narážce na jazykovou vybavenost tehdejšího předsedy vlády.

Podobně jako nyní odjel Babiš na hory necelé dva roky poté, co se sloganem „nejsme jako politici, makáme“ nastoupil do Poslanecké sněmovny. „Já jsem se marně pídil po tom důvodu, čím může být zaneprázdněn první místopředseda vlády, když zasedá Poslanecká sněmovna. Přemítal jsem o nějakých závažných mezinárodněpolitických jednáních, například o karuselech. Ne, on si jel zalyžovat,“ řekl tehdy ve sněmovně bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Na jednání předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura připomněl, že Babiš v minulosti místo interpelací raději odjel do Vídně na ples. Oba poslanci nakonec přestávkami klubů sněmovnu ukončili.

Babišova absence ve sněmovně je největší ze všech politiků. Chybí zejména na interpelacích, kde se ho poslanci snaží ptát na jeho a vládní kroky. Před necelým měsícem tak dal přednost zahraniční cestě před poslaneckým grilováním. „Fakt nelituju, že jsem v den odletu nestihl interpelace v parlamentu. Na všechny dotazy kolegů ze sněmovny samozřejmě odpovím. Ale nezlobte se na mě. Prezentovat naši zemi na nejvýznamnějším světovém setkání státníků a byznysmenů je podle mě důležitější. Však jsem kvůli tomu vstával po třetí ráno, abych se dostal 5:15 na letiště ve Kbelích a 5:30 už jsme byli ve vzduchu,“ řekl Babiš, který v lednu cestoval na Světové ekonomické fórum v Davosu.

Před rokem přitom zkritizoval bývalé premiéry a prezidenty, že se fóra v Davosu nikdo dlouho nezúčastnil. „Jsem nadšený, je to skutečně unikátní akce, z celého světa jsou tu stovky prezidentů, premiérů, zástupci Mezinárodního měnového fondu, OECD, velkých firem,“ řekl tehdy Babiš. „Hodnotím to velice pozitivně a divím se, že za naši zemi tady nikdo nebyl od roku 2000, takže 18 let sem nepřišel nikdo z vlády, ani prezident,“ dodal.

V letošním roce si návštěvu švýcarského města také pochvaloval. Babiš se na fóru potkal se zástupci firmy IBM, At&T a také Huawei. Do popředí pozornosti se dostala i schůzka s šéfem společnosti Apple Timem Cookem. Podle Babiše se prý může v Česku postavit prodejna Apple Store.

Místo voleb na dovolenou

Babiš si cestami do zahraniční vysloužil v minulosti velkou kritiku od opozice. Během senátních voleb v minulém roce se snažil veřejnost přesvědčit, aby chodila volit. „Koukal jsem na televizní zprávy a prý jsem byl zase volit mezi prvními politiky. Někde dokonce říkali, že jsem byl nedočkavý. Asi jo, ale volby jsou pro mě vždy důležité, možná chci jít trochu příkladem,“ uvedl po první kole volby.

Druhé kolo ale vynechal. Důvodem prý měl být i důvod, že do finálového souboje postoupil kandidát ODS Jiří Kozák a STAN Zdeněk Hraba. Babiš tak odjel za dcerou do Španělska. „Pan předseda je také velmi vytížený člověk, který si potřebuje odpočinout,“ obhajoval svého šéfa ministr životního prostředí Richard Brabec.

16. února 2019