82 let od vzniku ikonické fotografie

Sám proti davu. Ikonický snímek „muže, který nehajloval“

82 let od vzniku ikonické fotografie
Sám proti davu. Ikonický snímek „muže, který nehajloval“

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Ikonická fotografie z 13. června 1936 zachycuje dav hajlujících dělníků při spuštění lodi Horst Wessel v Hamburku. Jen několik jedinců nemá na snímku zdviženou pravici. Jeden dělník však stojí s ostentativně zkříženýma rukama. Němka Irma Ecklerová tvrdí, že „ten, který nehajloval“, je její otec August Landmesser. Jeho pohnutý osud přiblížila ve své knize.

Německý dělník August Landmesser sice roku 1931 vstoupil do NSDAP, ale ze strany byl po několika letech vyloučen, když se seznámil s židovkou Irmou Eckler. S Irmou se se chtěl oženit, to ale nedovolovaly norimberské zákony. V roce 1937 se Landmesser s rodinou pokusil utéct do Dánska, ale byli chyceni. Jelikož byla Irma již podruhé těhotná, čekalo pár obviněni z „hanobení rasy a krve.“

Landmesser byl poté úřady nucen, aby ženu zavrhl. Jelikož tak neučinil, byl odsouzen na dva a půlroku v koncentračním táboře Börgermoor. Irene druhou dceru Irmu porodila ve vězení a sama zemřela v koncentračním táboře pravděpodobně roku 1942. August byl sice v roce 1941 propuštěn, ale v roku 1944 byl mobilizován. Ještě ten samý rok padl v boji v Chorvatsku. Jejich dcery Ingrid a Irma válku přečkaly v pěstounské péči.

Ikonická fotografie byla publikována v časopisu Die Zeit roku 1991 a několik let se spekulovalo, kdo je oním statečným mužem, který nepodlehl davu a nezvedl pravici. Identitu „muže, který nehajloval“ prozradila v roce 1996 jeho dcera Irma. Uvedla to společně s fotografiemi v knize „Die Vormundschaftsakte 1935–1958: Verfolgung einer Familie wegen Rassenschande,“ v níž popisuje osud své rodiny. Přesto stále není stoprocentně dokázáno, že oním mužem z ikonické fotografie je opravdu August Landmesser.

Čtěte také: Příběh Bestie z Omahy. V Normandii před 74 lety zastřelil mladý Němec přes tisíc spojenců

Silné záběry, o kterých se málo ví. Matka parašutisty Kubiše mluví na kameru

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

, voš