Vyšetřování Čapího hnízda mělo skončit v září. Zastupitelství připouští komplikace
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Policejní vyšetřovatel Pavel Nevtípil, jenž má na starosti kauzu padesátimilionové unijní dotace pro farmu Čapí hnízdo, má prověřování dokončit do konce září. Termín ale nejspíše nestihne a dozorujícího státního zástupce Jaroslava Šarocha požádá o prodloužení lhůty. Pro podezření z dotačního podvodu kvůli sporné dotaci čelí trestnímu stíhání premiér Andrej Babiš (ANO) a další lidé, včetně premiérových příbuzných. Otázka tedy stále zůstává, zda bude premiér Babiš a další obvinění obžalován.
Vyšetřování počátkem roku prodloužilo, když manželka premiéra Andreje Babiše (ANO) Monika a jeho dospělé děti předložily lékařské posudky, podle nichž nejsou schopny se účastnit trestního řízení, upozornily na to středeční Hospodářské noviny. A podle Babišova advokáta Michaela Bartončíka vyšetřování prodlužují i nově objevované skutečnosti.
„Lze předpokládat prodloužení lhůty,“ uvedl pro HN mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Kolik času si vyšetřování ještě vyžádá, neřekl. „Nelze ani předjímat, zda bude podán návrh na obžalobu, či bude ve věci rozhodnuto jinak,“ uvedl Cimbala. Zda Babišovy příbuzné policie vyslechla a jaké úkony zbývá dokončit, nechtěl Cimbala upřesnit. „Zveřejňování těchto informací by mohlo vést ke zmaření trestního stíhání,“ odpověděl HN.
Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert. Farmu Čapí hnízdo nyní vlastní Imoba.
Že farma čerpala dotaci z unijních fondů neoprávněně, uvedl i Evropský úřad pro boj s podvody (OLAF). Padesátimilionovou dotaci společnost Imoba, která nyní farmu vlastní, vrátila na konci června.
Letos v květu státní zástupce zamítl Babišovu stížnost proti obvinění, stíhání Faltýnka a dalších tří osob, členů představenstva společností ZZN Pelhřimov a Farma Čapí hnízdo, zrušil. V kauze jsou obviněni kromě Babiše i jeho manželka Monika, švagr Martin Herodes a jeho dvě dospělé děti.