ELEKTRONICKÉ RECEPTY

Nová zátěž pro lékaře. 7 tisíc jich není do e-Receptu zapojeno

ELEKTRONICKÉ RECEPTY
Nová zátěž pro lékaře. 7 tisíc jich není do e-Receptu zapojeno

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Pro pacienty možná ani nepozorovaná změna, pro lékaře velká byrokratická zátěž. Od nového roku musí totiž všichni doktoři povinně vydávat elektronické recepty. Jejich zavádění ale provází velká kritika, systém podle odborníků není správně připravený. Navíc se velké množství lékařů nestihne včas zaregistrovat. Vědom si je problémů i nový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, podle nějž nebudou celý příští rok lékaři za nevydávání e-Receptů pokutováni. 

Většina pacientů změnu nejspíš ani nezaznamená. Elektronický recept sice lékařům umožňuje zaslat jej přes sms nebo email, pokud si o to ale pacient neřekne, stejně dostane vytisknutý recept. Oproti tomu běžnému na něm přibude čárový kód, do lékárny s ním ale bude muset stejně jako s „neelektronickým“ receptem.

Takzvaný e-Recept měla mít totiž daleko více funkcí než to, že půjde zaslat pacientovi na dálku. Právě ty přitom měly nejvíce šetřit peníze a zefektivnit předepisování léků. „Elektronický recept měl umět takzvaný lékový záznam pacienta. Lékař by tedy viděl, jaké léky předepisoval pacientovi jeho kolega, a tím by se zabránilo duplicitnímu předepsání toho samého léku. Jenže e-Recept toto neumí. Stejně tak není možné předepisovat například opiáty, u kterých je největší riziko zneužití,“ uvedl pro server Echo24 předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

Že elektronický recept neumí, co by umět měl, si je vědom i nový ministr. „Je také otázka, jestli by neměl umět varovat lékaře, pokud chce předepsat lék, který byl stažen z důvodu závady jakosti a podobně,“ uvedl Vojtěch před Vánoci na setkání s novináři. Tam mimo jiné připustil, že asi sedm tisíc lékařů čeká na zaregistrování do systému, ale do Nového roku se toho nedočkají. 

Lékaři v šedé zóně

Podle Šonky je totiž celý systém registrace lékařů složitý. „Neexistuje registr lékařů, není jednotný certifikát pro zdravotnické pracovníky. Ministerstvo nezařídilo věci, které zařídit mělo, aby to správně fungovalo. Je to nepřipravené,“ dodal Šonka.

A právě nepřipravenost celého projektu nepřímo potvrzuje i Vojtěch. Ministr zdravotnictví sice není pro odložení povinnosti – to navrhovali senátoři i opoziční poslanci z ODS – ale celý rok za nedodržování zákona neplánuje lékaře pokutovat. Vojtěch předložil poslanecký zákon, který by měl roční období bez sankcí garantovat. Očekává, že bude schválen v únoru příštího roku. „Pokud by Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zahájil nějaká přestupková řízení, což ale nepředpokládám, veškerá by se zastavila,“ řekl ministr. Právě SÚKL má na starosti provoz a fungování systému e-Recept včetně případných sankcí.

Výsledkem tak může být určitá „šedá zóna“ lékařů, kteří nebudou zákon záměrně plnit. Řadě z nich se totiž byrokratická zátěž, kterou minulá vláda na lékaře přinesla, nelíbí a zvažovali proto úplné ukončení činnosti. Vedle e-Receptu se totiž lékaři v průběhu roku měli zapojit do elektronické evidence tržeb (EET). Ústavní soud tuto povinnost ale odložil. 

„My ta data (o končících lékařích – pozn. red.) úplně přesně nemáme. Víme, že už nyní ohlásilo krajským úřadům ukončení praxe bez náhrady asi sedm desítek praktických lékařů a praktických lékařů pro děti a dorost. Ale celá řada lékařů vyčkává. Pro ně je samozřejmě ta informace, že EET je odložena a e-Recept nebude sankcionován, příjemná. Je to pro ně důvod vydržet a vyčkat. A také řada z nich spoléhá na sněmovnu, že odhlasuje ten senátní návrh,“ vysvětlil Šonka.

Jak bude e-Recept vypadat?
Pacienti budou dostávat recepty na léky dál nejčastěji vytištěné na papíře. Po zavedení povinnosti elektronického receptu na něm přibude čárový kód. Další možností bude nechat si recept poslat jako SMS zprávu, e-mail nebo ho zobrazit přímo v aplikaci na mobilu nebo tabletu. Povinnost evidovat všechny vydané recepty mají lékaři od roku 2018, první rok ale nebudou pokutování, pokud to dělat nebudou.

Vyzvednout si mohou lidé recept v jakékoliv lékárně. Při předložení receptu, ze kterého lékárník načte kód, se z centrálního úložiště receptů stáhne informace o tom, jaké léky pacientovi vydat. Kromě čárového kódu bude recept obsahovat také kód z čísel a písmen, který může pacient lékárníkovi nadiktovat, pokud by nešel čárový kód načíst. Záměnná písmena a čísla, jako je například nula a O, kód neobsahuje. Další možností je i takzvaný QR kód, který ale není povinný.

Nově na receptu naopak chybí vlastnoruční podpis lékaře, který ho vydal. Nahrazený bude podpisem elektronickým. To umožní vydat recept na některé léky, zejména pravidelně předepisované, jako jsou léky na alergie nebo antikoncepce, i na dálku bez návštěvy ordinace.

Jenže Česká lékárnická komora (ČLnK) stejně doporučuje lékařům, aby e-Recepty pacientům tiskli jako dosud klasické recepty. Papírový e-Recept podle lékárníků usnadní vydání léků na recept oproti načítání z telefonu či tabletu, protože s papírem si lékárník může dojít i pro léky dál uložené. Pokud bude na receptu více položek, z mobilu či tabletu by si je někdy musel přepsat, což vydání léků může prodloužit. Podle dřívějších propočtů lékárníků až třikrát.