Nedokážeme posílat dost plynu, tvrdí Rusko. Nezbytná turbína uvízla kvůli sankcím v Kanadě
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Turbína ruského dodavatele zemního plynu Gazprom, používaná při přepravě plynu do Německa, uvízla v Kanadě poté, co ji tam Gazprom poslal na opravy. Jejímu navrácení zabránily kanadské sankce. Gazprom tvrdí, že proto musel omezit dodávky plynu do Německa, německý regulátor síťových služeb Bundesnetzagentur ale toto vysvětlení odmítl. Píše o tom deník The New York Times.
Gazprom tvrdí, že dodávky musel omezit, protože se z opravy v Kanadě včas nevrátilo zařízení společnosti Siemens Energy. Informaci společnost Siemens Energy potvrdila. Turbína podstoupila opravy ve specializovaném zařízení v Montreálu, díky sankcím je ale nemožné ji dostat zpět do Ruska. Siemens Energy údajně pracuje s německou a kanadskou vládou na řešení.
— Gazprom (@GazpromEN) June 14, 2022
Omezení dodávek plynu Gazpromem a škody po požáru na terminálu na LNG v USA vedly k prudkému zvýšení ceny plynu na trhu. Jeho cena pro evropský trh se od pondělí zvýšila zhruba o 70 procent, surovina se nyní prodává za více než 140 eur za megawatthodinu (MWh).
Pravděpodobně ale nehrozí, že by byl v Německu a zbytku Evropy plynu nedostatek. V létě je poptávka po plynu poměrně nízká a Evropa pracuje na naplnění zásobníků na příští zimu.
Zásobníky plynu v Evropské unii jsou naplněny přibližně z 52 %, což je o 10 % více než před rokem. V posledních týdnech Evropa dováží přebytek plynu prostřednictvím plynovodů z Ruska a dalších zemí a dodávek zkapalněného zemního plynu ze Spojených států a od dalších dodavatelů.