Pasti na turisty z centra Prahy nezmizí. Směnárníci mohou dál kouzlit s kurzy
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Prahu dlouhodobě trápí směnárny, které šidí cizince nevýhodným kurzem. Hlavní město se situaci snaží řešit například strážníky, kteří před nevýhodným kurzem varují. Systémové řešení ale vyžaduje změnu zákona. Vláda v demisi se ale v březnu postavila odmítavě k návrhu, který měl práva klientů směnáren posílit. Chystá totiž vlastní. Do té doby pasti na turisty z Prahy nezmizí.
Ministryně pro místní rozvoj v demisi Klára Dostálová (ANO) uvedla, že sice souhlasí se záměrem Starostů a nezávislých, kteří novelu předložili. Novelu ale nepovažuje za dobře připravenou a problematika by se měla řešit komplexněji. Konečné slovo při projednávání zákona bude mít i přes negativní stanovisko vlády sněmovna. Podle STAN bude okrádání turistů pokračovat kvůli malichernosti vlády.
„Problém se týká zejména zahraničních turistů a typicky či nejčastěji centra hlavního města Prahy,“ napsali STAN v důvodové zprávě. Poslanci STAN proto navrhují, aby lidé získali možnost odstoupit od smlouvy o směně peněz do dvou hodin po jejím uskutečnění. Novinka by měla ochránit zejména turisty před těmi směnárnami, které nabízejí pro klienty nevýhodné kurzy. Předloha podle autorů reaguje na stanovisko České národní banky, které vychází z jejích kontrol.
Současně ale vznikla novela směnárenského zákona na půdě ministerstva financí. „Ministerstvo financí v únoru tohoto roku předložilo vlastní návrh novely zákona o směnárenské činnosti do meziresortního připomínkového řízení, které končí 23. března 2018. Po zapracování připomínek vzešlých z připomínkového řízení bude návrh zákona předložen vládě,“ uvedl pro Echo24 mluvčí resortu Zdeněk Vojtěch.
STAN odmítnutí novely kritizuje
Ministryně v demisi Dostálová už dříve řekla, že se některé směnárny nechovají poctivě k zákazníkům a že s věcným záměrem zákona z dílny STAN souhlasí. „Když máme ochranu spotřebitele a do 14 dnů můžete odstoupit od jakéhokoli obchodu, protože jste si to rozmyslel, tak nevím, proč něco podobného by nemělo být u směnáren,“ uvedla. Chtěla by ale normu lépe zpracovat. „Ten zákon není úplně kvalitně připraven,“ řekla s odvoláním na stanovisko vládních legislativců. Podle něj by se podoba normy neměla nechávat jen na zpracování ve sněmovně, ale měla by se připravit ve spolupráci s vládními právníky.
Vládě jde o to, aby návrh byl její, nikoli opoziční, reagují na zamítnutí novely Starostové a nezávislí. „Ze strany vlády jde ve skutečnosti jen o to, aby to byl její, ne opoziční návrh, který tuhle absurdní situaci vyřeší. Protože pokud by šlo opravdu jen o věcný problém, jednoduše mohli pozměňovací návrhy koaliční poslanci předložit ve druhém čtení zákona. Takhle vláda sice slízne smetanu za vlastní návrh, ale okrádání turistů bude ještě dlouho pokračovat,“ řekl k tomu autor novely a místopředseda STAN Vít Rakušan.
Novela připravená poslanci STAN navrhuje, aby součástí dokladu o směně peněz, který vydává směnárník klientovi, byl povinně datum a čas. V případě, že by dvouhodinová lhůta pro zrušení obchodu končila po provozní době směnárny, klient by mohl uplatnit právo storna následující den v první provozní hodině. Směnárník by musel podle novely spotřebiteli vrátit proti vyměněným penězům celou částku včetně poplatků a vydat mu doklad o odstoupení a vypořádání. Za nesplnění navrhovaných povinností by provozovateli směnárny hrozila podle předlohy až milionová pokuta.
Vláda ve svém stanovisku k novele uvedla, že důvodová zpráva k návrhu neobsahuje důkladné vyhodnocení současného stavu i dopadů případných změn. Argumentuje také tím, že poslanecký návrh by směnárny neúměrně zatížil ze strany zákazníků jednajících spekulativně.
„Poslanecký návrh zákona neřeší některé důležité otázky spojené s odstoupením od smlouvy. Příkladem je způsob, jak se mají klienti směnáren o svém právu odstoupit od smlouvy vůbec dozvědět,“ řekl pro Echo24 Vojtěch z resortu financí.