Německo navrhuje založení klimatického klubu spřízněných zemí. V pozadí je uhlíková daň
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Německo chce po Evropské unii, aby vytvořila "klimatický klub" s dalšími spřízněnými zeměmi jako USA, Japonskem nebo Čínou. Jeho účelem by bylo předejít případným obchodním třenicím vyvolaným budoucími opatřeními souvisejícími s tzv. bojem proti změnám klimatu, například navrhovaným uhlíkovým clem. Dnes to podle agentury Reuters řekl německý ministr financí Olaf Scholz.
EU by se měla snažit domluvit s ostatními zeměmi na společných pravidlech a standardech ohledně snižování skleníkových plynů, řekl Scholz po jednání s portugalským premiérem Antóniem Costou, jehož země nyní drží rotující předsednictví Rady EU. Opatření na ochranu klimatu by totiž podle německého ministra mohla poznamenat konkurenceschopnost německých a evropských firem, zejména z energeticky náročných sektorů.
"Je proto moudré nediskutovat jen o tom, jak to může provést Evropská unie, ale jak bychom se mohli vyhnout následným nepříjemnostem při soupeření na světovém trhu," řekl Schulz. EU by podle něj měla oslovit například USA, Kanadu, Británii, Japonsko a Čínu a zkusit se s nimi dohodnout na určitých koordinovaných krocích a společných principech.
"A abychom tak učinili, bylo by dobré si pohovořit o vytvoření takového klubu, v němž by byli lidé odhodlaní dělat stejné věci a nesoupeřit spolu, ale společně bojovat za lepší vývoj světového klimatu," poznamenal Schulz.
Lídři 27 členských států se v pondělí sejdou na dvoudenním summitu, na němž budou diskutovat, jak plánují dodržet nový klimatický cíl EU. Tím je do roku 2030 snížit emise skleníkových plynů o 55 procent oproti roku 1990.
Evropská komise pak přijde v červenci s obřím balíkem návrhů, jak cíle stanovené summitem reálně splnit a jak při tom uchránit investice do zelené ekonomiky před konkurencí z jiných světových států, kde platí méně přísná opatření na ochranu klimatu.
EU již dříve uvedla, že se třetí státy vyhnou například navrhovanému uhlíkovému clu v případě, že jejich vlastní klimatické ambice budou odpovídat těm, které si stanovil evropský blok.