Bouřlivá diskuze o pojištěncích

Zrušit pojištění za děti a důchodce bude problém, uznala Schillerová. Kalousek chystá protinávrh

Bouřlivá diskuze o pojištěncích
Zrušit pojištění za děti a důchodce bude problém, uznala Schillerová. Kalousek chystá protinávrh

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) trvá na tom, aby se dokončila debata o případném zrušení plateb státu za státní pojištěnce a prostředky se namísto toho získávaly od živnostníků a zaměstnavatelů. Uznává nicméně, že návrh možná neprosadí i proto, že by spolu s ním usiluje o zrušení superhrubé mzdy. „Jsem si vědoma toho, že to bude velký problém,“ nechala se slyšet v pořadu Otázky Václava Moravce (VM). To bývalý šéf resortu Miroslav Kalousek považuje návrh téměř za zločin. Chce v poslenecké sněmovně předložit alternativu, kterou považuje za férovější pro zaměstnavatele i zaměstnance. 

Schillerová v diskuzi v pořadu OVM tvrdila, že návrh inicioval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (taktéž ANO), podle něhož by platba za státního pojištěnce měla fungovat jako jakési vyrovnání dnes nepřehledného zdravotnictví, protože se v něm platí hned několik příspěvků. „On přišel s návrhy, jak tu platbu udělat proticyklickou,“ uvedla s tím, že oba týmy o tom budou jednat. „Samozřejmě, zvýšilo by se mírně zdravotní pojištění,“ uznala ministryně. Podle ní by se tím však prostředí narovnalo a zaměstnavatelé by na této úpravě v konečném důsledku vydělali. 

Adam Vojtěch se přitom nechal tento týden jasně slyšet, že si platby za státní pojištěnce přeje zachovat. Podobně hovoří i předchůdce Schillerové, současný šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Ten se chystá předložit protinávrh. „Platba za státní pojištěnce nemusí být nutně spojovaná se zrušením superhrubé mzdy,“ argumentuje. „To s tím příliš nesouvisí.“ Dle jeho slov by legislativa v pojetí hnutí ANO přenesla přílišnou zátěž na živnostníky zaměstnance, což je nefér a riskantní.

„Mám mnohem elegantnější způsob. Nechme daně z hrubé mzdy po zrušení na 19 procentech a snižme zdravotní pojištění. Čistá mzda se zvýší každému, cena práce se sníží každému. A zvyšme platbu za státní pojištěnce,“ uvedl bývalý předseda strany. Pak by stát vydával přibližně tolik, kolik dostává, doplnil. 

Ministryně ho obvinila, že přebírá rétoriku předsedy odborů Josefa Středuly. Kalousek jí oponoval, že její návrh je ekonomickým axiomem. „To je téměř zločin,“ prohlásil mimo jiné. Podle něj stát v dnešní době za své pojištěnce platí čtyřikrát méně, než odvádí zaměstnanec se zaměstnavatelem z průměrného platu. Rozporoval rovněž výrok Schillerové o tom, že za pojištěnce platí jen asi 5 milionů ekonomicky aktivních. Do rovnice totiž zasahují záležitosti jako DPH nebo spotřební daň, řekl Kalousek. „A platí-li stát pojistné, tak zprostředkovaně si na to platí i pojištěnci,“ zakončil.

Opozice kabinet za schodek plísní a připomíná vládě, že příliš rozhazovala. Že peníze dochází, pomalu uznává i vláda sama. O návrhu na zastavení proplácení zdravotního pojištění státním pojištěncům píšeme ZDE, o výzvě šetřit v jednotlivých resortech zase ZDE.

, jhr