Slovensko zavedlo karanténu pro neočkované. Lidé blokovali na protest přechod v Mostech
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Protesty na slovenské straně hranice v pátek zhruba tři a půl hodiny komplikovaly dopravu a příjezd k hraničnímu přechodu v Mostech u Jablunkova na Frýdecko-Místecku. Osobní automobily policisté museli posílat na hraniční přechod Šance/Čadca-Milošová. Kamiony a další nákladní automobily na místě čekaly na ukončení blokády. Slovensko totiž od pátku zavedlo karanténu až na výjimky pro všechny cestující do země, kteří nejsou očkovaní. Zhruba okolo 14:00 protestní akce skončila a průjezd přes hranice byl obnoven.
Rozhodnutí Slovenska vyžadovat od pátku při vstupu do země karanténu až na výjimky od všech cestujících, kteří nebyli očkováni proti nemoci covid-19, vyústilo v nové protesty na hraničních přechodech. Demonstrace od rána komplikovaly dopravu na některých hraničních přechodech s Českem a Maďarskem. Jedním z nich byl právě i hraniční přechod Mosty u Jablunkova/Svrčinovec.
Podle policejní mluvčí Zlatuše Viačkové policisté informaci o blokádě obdrželi zhruba v 10:30, kdy průjezd na Slovensko zablokovalo asi 30 protestujících. Podle mluvčí proto byla k hranicím vyslána dopravní a pořádková policie a doprava musela být v obou směrech zastavena. „Kamiony a nákladní vozidla zůstaly stát. Osobní vozidla policisté posílali na hraniční přechod Šance,“ uvedla mluvčí.
Dodala, že zhruba okolo 12:30 policie dostala informaci, že blokáda skončila. Zhruba po půl hodině ji ale protestující obnovili. Policisté proto dále odkláněli osobní dopravu. Okolo 14:00 byl provoz na hranici obnoven. Mluvčí zhruba ve 14:15 uvedla, že průjezd přes hranice bude ještě nějakou dobu komplikovat fakt, že přechodem musí projet odstavené kamiony.
Zpřísnění pro vstup
Neočkovaní takzvaní pendleři či Slováci žijící v příhraničních oblastech sousedních zemí mají do 1. září výjimku z karantény. Při vstupu na Slovensko ale musejí mít PCR test na covid-19, který není starší než sedm dnů. Od začátku července si Slováci testy na koronavirus musejí platit, pokud například nepřišli do kontaktu s infikovaným. Slovenské ministerstvo zdravotnictví už připustilo ústupky ve věci placení za testy pro soukromé účely.
Karanténu Slovensko nevyžaduje ani u cestujících, kteří zemí pouze projíždějí. V takovém případě ale musejí využít určené silniční koridory. Například pro tranzit mezi Českem a Maďarskem to je dálnice od Břeclavi po zmíněný hraniční přechod Čunovo/Rajka. V případě tranzitu neplatí povinnost elektronické registrace při vstupu na Slovensko. Zpřísněná opatření zavedlo Slovensko kvůli šíření nakažlivější koronavirové mutace.
Slovenská policie už ve čtvrtek ohlásila, že na větších hraničních přechodech bude trvale kontrolovat dodržování karanténních povinností. Také oznámila opětovné otevření menších hraničních přechodů se sousedními zeměmi, které byly zavřeny v pondělí. Proti uzavření těchto přechodů dříve v tomto týdnu byly protesty na hranicích.
Slovensko výrazněji zaostává v očkování proti covidu-19 za průměrem EU. Důvodem je hlavně nižší zájem obyvatel o očkování. V některých slovenských regionech zájemci o vakcínu nemuseli čekat na přidělení termínu na očkování, ale stačovalo pouze dostavit se do očkovacího centra. Zatímco na Slovensku podle portálu ourworldindata.org dostalo alespoň první dávku vakcíny proti covidu-19 zhruba 38 procent obyvatel, průměr v EU je přibližně 52 procent.