Půlnoční mše ve svatovítské katedrále

Hrad se poučil. Kontroly zůstanou, na půlnoční ale vpustí i opozdilce

Půlnoční mše ve svatovítské katedrále
Hrad se poučil. Kontroly zůstanou, na půlnoční ale vpustí i opozdilce

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Lidem mířícím na tradiční půlnoční mši v nejvýznamnější české katedrále svatého Víta se ani letos nevyhnou bezpečnostní prohlídky policie a Hradní stráže. Aby ale Pražský hrad předešel loňské situaci, kdy nedovolil vstup opozdilcům, bude letos vpouštět návštěvníky mše do areálu Pražského hradu po celou dobu mše, a ne jen do půlnoci. Navíc kvůli tomu nechá otevřené všechny čtyři vchody oproti loňským dvěma.

Správa Pražského hradu se poučila z loňské situace, kdy se na mši nedostaly desítky lidí. Vstupy do areálu Hradu, tedy i ke svatovítské katedrále se totiž nekompromisně uzavřely přesně o půlnoci a žádní opozdilci už dovnitř nebyli vpuštěni. Lidé mohli areál Hradu pouze opouštět. Mluvčí Miloše Zemana Jiří Ovčáček opatření hájil s tím, že „je slušné přijít na půlnoční mši včas“. Pražské arcibiskupství v čele s Dominikem Dukou nechtělo nešťastnou situaci nijak komentovat a vypadalo to, že vyšumí zcela do ztracena.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Letos ale budou podmínky pro vstup návštěvníkům mše nastaveny přívětivěji. Zatímco loni byly pro věřící a návštěvníky půlnoční mše, kterou celebruje arcibiskup pražský a kardinál Dominik Duka, otevřeny pouze dva vstupy, na Prašném mostě a z Hradčanského náměstí na IV. nádvoří, letos budou otevřeny všechny čtyři a navíc po celou dobu mše.

„Na půlnoční zůstanou otevřeny všechny vstupy na Pražský hrad až do brzkých ranních hodin, do konce mše v katedrále a odchodu návštěvníků. Bezpečnostní opatření budou standardní, v rámci zákonné působnosti Policie ČR a Hradní stráže,“ uvedl pro Echo24 Jan Novák, ředitel Sekce administrativní Kanceláře prezidenta republiky, který současně řídí Odbor bezpečnostní.

Kontroly na Pražském hradě musí návštěvníci Hradu absolvovat od srpna roku 2016. K prohledávání tašek a batohů postupně přibyly ještě bezpečnostní rámy. Kvůli tomu se před Hradem, obzvláště v letních měsících, začaly tvořit dlouhé fronty. Hrad však trvá na tom, že rámy nemají vliv na délku trvání prohlídky, naopak podle něj zvyšují její komfort. Zástupci Pražského hradu opatření hájí zhoršenou bezpečnostní situací.

Zavedení kontrol a s ním spojené uzavření jednoho ze vstupů do palácových zahrad pod Hradem přineslo mimo jiné jejich správci, Národnímu památkovému ústavu, úbytek návštěvníků a snížení tržeb.

Kritika od Horáčka i Pirátů

Bezpečnostní opatření na Pražském hradě a jeho uzavírání před veřejností kritizuje třeba prezidentský kandidát Michal Horáček. Pokud by se Horáček stal prezidentem, Pražský hrad by podle svých slov okamžitě zpřístupnil lidem. „Já ten Hrad otevřu lidem. Konkrétně musí mít daleko vlídnější vstup, nechám zrušit bezpečnostní rámy, které vytváří bezpečnostní riziko,“ prohlásil.

Proti kontrolám ostře vystupují i Piráti. Poslanec Mikuláš Ferjenčík dokonce navrhl snížit asi o milion korun výdaje prezidentské kanceláře. Zhruba tolik měla stát instalace bezpečnostních opatření na Hradě. „Jde pouze o ostentativní demonstraci síly, kontroly jsou nedůstojné, vytvářejí snadný terč v podobě dlouhých front turistů a Pražský hrad neochrání,“ tvrdí Ferjenčík. Peníze chce přesunout na protidrogovou politiku, a jak upřesnil, měly by jít na boj s alkoholismem.

Kvůli bezpečnostním opatřením se během letošních voleb do Poslanecké sněmovny ani neotevřela volební místnost na druhém hradním nádvoří. Voliči, kteří ji byli zvyklí využívat, museli jít na nedaleký Pohořelec. Důvodem změny místa byl podle mluvčí Prahy 1 Veroniky Blažkové nekomfortní přístup k volební místnosti přes bezpečnostní kontroly, které by voliče v této oblasti mohly odradit. Pražský hrad se bránil tím, že měl připravenu variantu, podle které by voliči kontrolou nemuseli procházet, ale že s ním městská část nejednala.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Arcibiskupství: ‚K půlnoční mši se nebudeme vyjadřovat‘

Hrad byl o štědrovečerní půlnoci uzavřen, lidé čekali na půlnoční marně

Kontrolám na Hradě se nevyhnou ani návštěvníci půlnoční mše