Státní rozpočet skončil v lednu v přebytku 26,5 miliardy Kč

Státní rozpočet skončil v lednu v přebytku 26,5 miliardy Kč

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Hospodaření státního rozpočtu skončilo letos v lednu v přebytku 26,5 miliardy Kč. Loni v lednu byl přebytek 9,1 miliardy korun. Meziročně vyšší přebytek výrazně ovlivnily peníze z EU, které byly vyšší o 17 miliard Kč. V tiskové zprávě to ve čtvrtek uvedlo ministerstvo financí. Hospodaření rozpočtu očištěné o evropské peníze by skončilo přebytkem pět miliard korun.

Celkové výdaje rozpočtu stouply o 8,9 procenta na 105,7 miliardy korun. Relativně vysoký meziroční růst podle ministerstva ovlivnily hlavně transfery obcím a krajům podle zákona o sociálních službách, které byly vyšší o 3,3 miliardy korun. Dále šlo o dotace na přímé náklady základních a středních škol a také transfery Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu (SZIF). Celkové příjmy se zvýšily o 24,5 procenta na 132,1 miliardy korun.

Inkaso DPH meziročně stouplo o osm procent na 31,5 miliardy korun. "Negativně se do výběru DPH projeví v roce 2018 celoroční dopad přesunu novin a časopisů do druhé snížené sazby, který způsobí snížení inkasa o 0,5 miliardy Kč na úrovni veřejných rozpočtů. Negativní vliv bude mít také změna režimu DPH u provozovatelů rozhlasového a televizního vysílání, kterým nově vznikl nárok na odpočet," uvedlo ministerstvo.

Na spotřební dani stát vybral v lednu meziročně o 7,1 procenta více, celkem 13,4 miliardy korun. Příjmy z pojistného na sociální zabezpečení stouply o 8,8 procenta na 39,9 miliardy Kč. Inkaso spotřební daně z tabákových výrobků stouplo o pětinu na pět miliard korun.

Nejvíce peněz v rámci běžných výdajů je každoročně vynakládáno na sociální dávky. Ke konci ledna bylo na sociálních dávkách vyčerpáno 45,8 miliardy korun, což je meziroční růst o 3,5 procenta. Na tom se podílely zejména výdaje na důchody s růstem o 4,8 procenta.

Schválený státní rozpočet na loňský rok počítal s deficitem 60 miliard Kč, skutečný schodek činil 6,2 miliardy korun. Pro letošek je rozpočet schválen se schodkem 50 miliard korun.

Analytik Komerční banky Marek Dřímal se domnívá, že letošní rozpočet kvůli růstu výdajů dosáhne schodku 40 miliard korun. Na vyšší výdaje budou tlačit i veřejné investice. "Ty sice nejsou rozpočtovány v nijak závratné výši, my ale očekáváme jejich výrazný růst. Stát totiž musí dočerpat část evropských peněz, jinak o ně může přijít, a zároveň s rozjezdem projektů může utratit výdaje 'ušetřené' v minulých letech," uvedl.

"Ačkoli nebyly dosud schváleny žádné mimořádné výdaje proti schválenému rozpočtu, očekáváme, že se v průběhu roku zvýší tlak na plnění finančního závazku spojeného s členstvím v NATO. Dále také bude pokračovat tlak na vyšší růst mezd některých státních zaměstnanců," dodal František Táborský z Raiffeisenbank.

,