Čižinský otočil. Omluvil se za podpis proti homosexuálním sňatkům
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Velkou otočku předvedl starosta Prahy 7 a lidovecký poslanec Jan Čižinský. Minulý týden podepsal návrh ústavního zákona, který by ochránil definici manželství jako svazek mezi mužem a ženou. Teď sdělil, že pro tento návrh nebude hlasovat.
Ústavní předlohu předložila skupina poslanců poté, co jiná skupina zákonodárců navrhla, aby manželství mohli uzavírat i lidé stejného pohlaví. Po svém podpisu se na Čižinského strhla kritika. Důvodem je jeho snaha uspět v říjnových volbách s iniciativou Praha Sobě, která je vůči svazkům mezi homosexuály otevřená.
Právě sdružení nezávislých kandidátů Praha Sobě si vytyčilo ambiciozní cíl, tedy získat pozici primátora Prahy v nadcházejících komunálních volbách. K uskutečnění svého cíle však musí Praha Sobě získat okolo 100 tisíc podpisů. Iniciativa je postavená okolo starosty Prahy 7 a poslance za KDU-ČSL Jana Čižinského, kterému se podobný tah povedl při loňských volbách v sedmém pražském obvodě. Jednou z výrazných tváří platformy je také producentka Hana Třeštíková, která je radní v zastupitelstvu Prahy 7.
Známá producentka pak Čižinského hájila. „Jana Čižinského znám dlouho, rozhodně to není žádný homofob. Nečekal, že to bude interpretováno tímto způsobem a že bude v jednom pytli s lidmi jako jsou Jaroslav Foldyna nebo Václav Klaus ml., se kterými hluboce nesouhlasí,“ uvedla v sobotu Hana Třeštíková. Ta také řekla, že se účastní pochodu Prague Pride a poslední tři ročníky festivalu zaštiťovala.
Sám Čižinský hned v pondělí otočil a snažil se kritiku ke svému podpisu na Facebooku zmírnit. Celou věc označil za nedorozumění a přiznal se, že svůj podpis a jeho následky nedomyslel. „Jednoduše řečeno – jde o nedorozumění. Neviděl jsem v návrhu problém proto, že z právního hlediska podle mne ústavní ochrana zůstává všem typům rodin – tedy i těm, které nejsou založeny na tradičním manželství. Návrh totiž odděluje rodičovství, rodinu a manželství,“ uvedl Jan Čižinský.
Ve svém vyjádření dodal, že je přesvědčen o tom, že dětem je daleko lépe v rodině než v ústavu. „Podcenil jsem ale, že bude vnímán v symbolické rovině jako útok proti lidem, kteří chtějí vytvářet rodiny se stejným pohlavím obou rodičů. To mne velmi mrzí a všem, kteří byli takto dotčeni, se omlouvám,“ uvedl Jan Čižinský. A své prohlášení korunoval výrokem, že pokud může návrh zákona napomáhat útokům na jiná partnerství, tak takovou změnu ústavy nepodporuje. „A nebudu pro ni hlasovat,“ napsal Čižinský.
Poslanecké návrhy
Ústavní návrh vznikl jako reakce na jiný návrh poslanců, kteří požadují, aby manželství mohli uzavírat i lidé stejného pohlaví. Podle novely občanského zákoníku by měli stejná práva, jako mají v manželství žena a muž. Pod předlohu připojilo podpis 46 poslanců z šest klubů, tedy ANO, Pirátů, KSČM, ČSSD, TOP 09 a STAN.
Po dvou dnech skupina 37 poslanců z KDU-ČSL, ANO, ODS, ČSSD, TOP 09 a STAN navrhla doplnění listiny práv a svobod. Podle předkladatelů chtějí doplnit ochranu rodiny a jednoho ze základních stavebních prvků úplné rodiny, za který pokládají manželství muže a ženy.
Obě předlohy dostala k posouzení vláda, rozhodne o nich Parlament. Zatímco k uzákonění manželství homosexuálů by v obou komorách stačila prostá většina hlasů, pro ústavní ochranu manželství jako svazku muže a ženy by se musela vyslovit třípětinová většina.
,