referendum o brexitu

Stále více Britů chce nové referendum o brexitu. Bojí se jeho dopadů

referendum o brexitu
Stále více Britů chce nové referendum o brexitu. Bojí se jeho dopadů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Britové jsou ve své většině nakloněni uspořádání druhého referenda o brexitu, tedy o odchodu země z Evropské unie. Vyplývá to z průzkumu, o kterém v sobotu na svém webu informoval list The Guardian. Předmětem hlasování by měla konečná dohoda s EU o podmínkách brexitu, výsledek by však podle průzkumu byl těžko předvídatelný, tak těsný zůstává rozdíl mezi oběma tábory.

Zájem o hlasování podle průzkumu agentury ICM stoupá spolu s tím, jak se vyjednání s EU o brexitu blíží do finále: 47 procent Britů by si přálo mít konečné slovo o brexitu, až budou jasné podmínky odchodu Spojeného království z EU, naopak 34 procent dotázaných bylo proti tomu, aby se otázka znovu otevírala.

Pokud se vyloučí přibližně pětina nerozhodnutých, pak stoupenci druhého referenda vedou v poměru 58 ku 42 procentům, poznamenal deník s tím, že jde o jasný rozdíl 16 procentních bodů. Zvýšená podpora pocházela od obou stran sporu – další referendum o konečné dohodě by si přála čtvrtina voličů, kteří hlasovali pro brexit.

K dalším klíčovým poznatkům z průzkumu The Guardian zařadil stoupající obavy z dopadů brexitu: 43 procent si dělá starosti ohledně negativních dopadů brexitu na britskou ekonomiku, těsná většina věří, že bude mít neblahý dopad i na „britský způsob života“.

Voliči opozičních labouristů si více rozmýšlejí své postoje: devět procent z těch, kteří byli pro odchod, by v unii raději setrvali. Zesílilo však demografické rozdělení společnosti: mezi mladými voliči o 17 procentních bodů zesílila podpora pro setrvání v unii, naopak lidé starší 65 let jsou ještě více rozhodnutí pro odchod. Zvětšuje se i geografická propast v názorech: voliči ve Skotsku by více než dříve hlasovali pro unii, zatímco ve Walesu a části Anglie setrvává podpora pro brexit.

„Důsledky opakovaného hlasování je těžké předvídat, protože země stále zůstává rozpolcená, s příznaky utužování pozic v obou táborech,“ poznamenal deník. Podle průzkumu, podniknutém v půli ledna, by v opakovaném referendu 51 procent hlasovalo pro setrvání v unii, 49 procent pro odchod. To je však těsnější rozdíl než při skutečném referendu v červnu 2016, kdy brexit vyhrál s 52 procenty hlasů.

The Guardian připomněl, že předchozí průzkumy svědčily o omezenější podpoře pro druhé referendum.

List Daily Mirror zhruba před dvěma týdny zveřejnil průzkum společnosti ComRes, podle kterého si většina Britů nepřála případné další referendum o členství Británie v EU. Pokud by se však konalo, těsná většina by hlasovala pro setrvání v unii. Deník si průzkum nechal zadat poté, co bývalý předseda protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage v televizním rozhovoru překvapivě nadnesl možnost konání nového referenda.

,

27. ledna 2018