Výběr mýtného systému

Faltýnek vysvětluje své jednání o mýtu tím, že Ťokovi hrozilo odvolání

Výběr mýtného systému
Faltýnek vysvětluje své jednání o mýtu tím, že Ťokovi hrozilo odvolání

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek řekl, že vstoupil do řešení dálničního mýtného, když expremiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) podle něho hrozil kvůli problému s mýtem odvoláním ministra dopravy za ANO Dana Ťoka. Faltýnek v úterý před novináři uvedl, že v takovém momentu žádné pověření nepotřebuje. Dříve poukazoval na to, že o mýtu jednal s představiteli firmy Kapsch a antimonopolního úřadu z pověření koaliční rady pro dopravu. O kauze chce Faltýnek jednat ve čtvrtek, opoziční ODS či TOP 09 už dnes. Někdejší šéf zemědělství v Sobotkově vládě Marian Jurečka vyloučil, že by vláda či koalice Faltýnka jednáním pověřily.

Faltýnek v úterý popisoval, že v červnu 2015 se konala v Sobotkově sněmovní kanceláři koaliční rada tehdejší vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL k mýtnému. Sobotka na ní podle místopředsedy ANO vyzval Ťoka, aby do konce července vyřešil údajně nevýhodnou smlouvu s firmou Kapsch. Pokud by se tak nestalo a nebylo by možné zahájit výběrové řízení na provozovatele mýtného systému, premiér podle Faltýnka hrozil, že Ťoka nechá odvolat.

„V tom momentě, protože mýto byla a je politická záležitost a hrozilo, že stát nebude vybírat mýto, že nedojde k dořešení problematické smlouvy, tak jsem jako účastník jednání a první místopředseda ANO do toho aktivně vstoupil a začal to řešit,“ řekl Faltýnek. Podařilo se podle něho dohodnout zrušení údajně nevýhodných dodatků smlouvy s firmou Kapsch, slevu 1,5 miliardy korun a mohlo se zahájit nové výběrové řízení.

„V momentě, kdy pan premiér Sobotka říká našemu ministru dopravy, vyřeš ten problém do konce července, nebo tě odvolám, nepotřebuju žádné pověření jako první místopředseda ANO, abych problém nezačal okamžitě řešit. A já jsem ho vyřešil,“ řekl Faltýnek.

Policie kvůli ovlivňování zakázek ve čtvrtek zasahovala na několika místech v zemi, mimo jiné na antimonopolním úřadu, v sídle firmy Kapsch a u Faltýnka v bytě. Nikoho neobvinila. Server Novinky.cz napsal, že policie podezírá Rafaje a ředitele české pobočky Kapsch Karla Feixe z korupce. V této souvislosti se mluvilo o Faltýnkovi, který s oběma jednal. Faltýnek v úterý zopakoval, že chce záležitost vysvětlit poslancům, mimořádný bod navrhne na čtvrtek. ODS chce debatu o mýtném už v úterý, patrně neuspěje.

Bývalý ministr Sobotkovy vlády ČSSD, ANO a lidovců Marian Jurečka si nepamatuje, že by tehdejší kabinet či vedení koalice pověřily místopředsedu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka jednáním o mýtu. Řekl to v úterý novinářům.

„Nepamatuji si nikdy v minulosti, že by padlo – ať už na úrovni koaliční rady, vlády, nebo takzvaného monitorovacího výboru pro výběr mýtného systému – nějaké pověření pro pana Faltýnka, aby on vyjednával otázku výběru mýtného systému, případně dojednával nějaké záležitosti s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže,“ uvedl Jurečka. Dodal, že si nepamatuje, na jakém základě by mělo pověření být. „Pokud vzniklo někde uvnitř ANO, tak to je jiná záležitost,“ dodal Jurečka, který ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD) vedl resort zemědělství.

Podle Jurečky neukazuje na profesionalitu a objektivitu ÚOHS ani to, že jeho šéf Petr Rafaj na takový „formát, způsob a místo“ přistoupil.

Server Novinky.cz napsal, že policie podezírá Rafaje a ředitele české pobočky Kapsch Karla Feixe z korupce. V této souvislosti se mluví o Faltýnkovi, který s oběma jednal. Policisté kvůli možnému ovlivňování zakázek minulý čtvrtek zasahovali na několika místech, mimo jiné na antimonopolním úřadu, v sídle firmy Kapsch a u Faltýnka v bytě.

,