Podpora v Praze i na Kladně

Hamáček přesvědčuje socialisty o výhodách vládnutí s ANO

Podpora v Praze i na Kladně
Hamáček přesvědčuje socialisty o výhodách vládnutí s ANO

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ihned poté, co se předsedovi sociální demokracie Janu Hamáčkovi podařilo vyjednat dohodu s hnutím ANO ohledně vlády, se rozjel do krajů. Žádá v nich podporu od svých spolustraníků, kteří o účasti ve vládě rozhodují v celostátním referendu. Předsedu sociální demokracie ale nečeká lehký úkol. Účast ve vládě odmítli v Ústeckém kraji a v Plzeňském, i přesto že místní organizace nepřijala žádné usnesení, převládají spíše skeptické názory. Hamáčkovi ani nenahrává fakt, že neustále funguje hlasovací koalice ANO, SPD a komunistů, která může ČSSD kdykoliv přehlasovat.

Právě ta zafungovala v úterý na začátku schůze, kdy se poslanci hnutí ANO, SPD a komunistů odmítli zabývat prvním bodem programu, tedy jedem novičok. K hlasovací koalici se však přidal i jediný sociální demokrat Jaroslav Foldyna. Rozhodnutí pak kritizovala opozice, která varovala ČSSD, že podobně si povede, pokud bude vládnout s hnutím ANO. „Ukázalo se, že když je úzko, hledá hnutí ANO spojence v komunistech a v SPD,“ řekl k hlasování lidovec Jan Bartošek.

Sociální demokraté se sice dohodli s hnutím Andreje Babiše na programovém prohlášení, hlasování koalice však funguje dál. Jan Hamáček i za této situace vyráží diskutovat do krajů, kde přesvědčuje členy socialistů k podpoře účasti ve vládě. „Musíme jít dál! Nenechme se ovlivňovat náladou z volebních výsledků. Nesmíme se nechat rozdělovat! Jsem přesvědčen že ČSSD má sílu svou úlohu ve vládě zvládnout a začít tak plnit vyjednaný program,“ napsal předseda Jan Hamáček v úterý při návštěvě Moravskoslezského kraje.

Očekává se, že výsledek v referendu bude těsný. Zatím se neví ani dílčí výstupy. Výsledky referenda totiž nemají jednotlivé organizace zveřejňovat, aby nedošlo k ovlivnění hlasování dalších členů ČSSD. Jasno má být 15. června, kdy se veřejnost poprvé dozví, zda bude mít Andrej Babiš ve vládě sociální demokraty.

Do té doby bude Jan Hamáček přesvědčovat a argumentovat v krajích. V Ústeckém kraji narazil, protože místním členům vadí trestně stíhaný politik v čele vlády. Podle krajského předsedy Miroslava Andrta by vládní angažmá nebylo pro sociální demokracii přínosem. „Pokud jsou tyto podmínky maximum možného, tak nám nedávají důstojnou roli v tomto novém vládním projektu,“ poznamenal Miroslav Andrt. „Vnímají to tak, že se zaprodáváme svým hodnotám, které jsme roky obhajovali,“ řekl Andrt.

Úspěch se nedostavil ani na návštěvě Plzeňského kraje. Místní organizace sice nepřijala žádné usnesení, během debaty však zaznívaly hlasy proti vstupu do vlády s ANO. „Já osobně jsem pro to nevstoupit do vlády s Andrejem Babišem. V uplynulých čtyřech letech jsem viděl jeho podrazy vůči naší straně. Uplynulá vláda byla velice úspěšná, naši ministři bohužel nedokázali komunikovat naše úspěchy a přivlastnil si je Andrej Babiš,“ řekl místopředseda krajské ČSSD Zdeněk Honz.

Šéf plzeňské městské organizace a primátor Martin Zrzavecký a hejtman Josef Bernard na setkání chyběli. Oba jsou však zastánci opoziční role sociální demokracie. Při debatě chyběl i bývalý ministr vnitra Milan Chovanec, který býval hejtmanem. „Přesvědčené přesvědčili, nepřesvědčené nepřesvědčili. Většinově zaznělo jednoznačně ne,“ řekl o debatě bývalý poslanec Igor Jakubčík. Dodal, že jednání bylo bouřlivé.

Podpora v Praze i na Kladně

Setkání v Plzeňském kraji Jan Hamáček na Facebooku vůbec neokomentoval. Při návštěvě Středočeského kraje však šéf strany zaznamenal úspěch, když jeho domovská buňka přijala kladné usnesení. „Doma je doma! Včera mě přivítali v domácí středočeské organizaci na Kladně. Přijetí usnesení podporující vstup do vlády bylo pro mě významnou tečkou za příjemným a přátelským setkáním se straníky. Podpořila ho drtivá většina z přítomných členů,“ napsal na svůj profil Jan Hamáček.

Podporu získal získá Hamáček nejspíše i v Praze. Vstup do vlády podpořili sociální demokraté z Dejvic a Bubenče. Podle předsedy místní organizace Štěpána Stupčuka je však i zbytek metropole nakloněn podpoře vlády. Předseda pražské sociální demokracie Petr Pavlík si pak myslí, že členové přihlédli k tomu, že Praha by měla mít ve vládě zastoupení. Právě kandidát na ministra zahraničí Miroslav Poche je z hlavního města. S jeho nominací však nesouhlasí prezident Miloš Zeman.

Proti účasti ve vládě se už dříve vyslovil senátorský klub sociální demokracie. Předseda horní komory Milan Štěch a předseda klubu Petr Vícha poslali spolustraníkům dopis, ve kterém se snaží přesvědčit ostatní o nevýhodách vládnutí s Andrejem Babišem.

„Nevěříme, že Andrej Babiš změní svoje chování a bude sociální demokracii respektovat jako suverénní stranu a partnera a že nebude pokračovat v jejím systematickém poškozování. Vycházíme z vlastních zkušeností, protože někteří z nás se účastnili koaličních jednání v období 2013 až 2017. A víme, jak často a účelově zástupci hnutí ANO měnili svá stanoviska za účelem prezentovat pouze populární věci,“ stojí v dopise, který Milan Štěch uveřejnil na svých stránkách.

Milan Štěch pak varuje, že vládní angažmá nemusí znamenat jedinou možnost, jak získat důvěru voličů. „Naopak politická síla se i na základě zkušenosti v naší zemi získává kvalitní opoziční prací, včetně častého kontaktu s voliči. Nebylo by dobré, kdyby sociální demokracie získala nálepku kariéristů, kteří chtějí být ve vládě za každou cenu,“ napsal Milan Štěch.