LETECKÉ NEŠTĚSTÍ

Slovenská tragédie: Poslanci zahynula při pádu letadla rodina. Mrtví jsou asi z 35 zemí

  -

typ havarovaného letounu, Foto: Boeing

LETECKÉ NEŠTĚSTÍ
Slovenská tragédie: Poslanci zahynula při pádu letadla rodina. Mrtví jsou asi z 35 zemí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

O tři členy rodiny přišel při tragickém pádu letadla v Etiopii slovenský poslanec Anton Hrnko. V letadle zahynuli jeho manželka, dcera a syn. K havárii došlo v neděli šest minut po startu z Addis Abeby, boeing společnosti Ethiopian Airlines se zřítil s více než 150 lidmi na palubě. Nikdo pád stroje, ana jehož palube byli lidé z asi 35 zemí, nepřežil.

Prvotní informaci slovenského listu Pravda potvrdil sám poslanec Anton Hrnko, který je předsedou výboru pro obranu a bezpečnost slovenské sněmovny, na svém Facebooku. Poslanci i pozůstalým čtvrté slovenské oběti nehody, kterou je podle listu Pravda pracovnice charity, kondoloval slovenský prezident Andrej Kiska či bývalý premiér Slovenska Robert Fico.

Poslancův syn Martin Hrnko byl delegátem cestovní kanceláře Bubo travel. Byl průvodcem na poznávacích zájezdech v Číně, Tibětě, či Indii a v posledních letech i na výletech na safari v Keni a Tanzánii, píše deník Sme. 

Čtvrtou slovenskou obětí tragédie je charitativní pracovnice a projektová manažerka organizace Dobrá novina Danica Olexová. „Byla zodpovědná za projekt v Keni. Jela na delší pracovní cestu. Měla zkontrolovat a monitorovat projekty, které už podporujeme a navštívit i možné nové partnery,“ řekl listu Pravda ředitel Dobré noviny Marián Čaučík. 

V zahraničních médiích se postupně objevují informace o dalších obětech. V letadle byli lidé, kteří mířili do keňské metropole na akci OSN. Jde o konferenci o životním prostředí, jež začne v pondělí a na niž mají dorazit také francouzský prezident Emmanuel Macron a generální tajemník OSN António Guterres. Očekává se 4700 hlav států, ministrů a podnikatelů.

Italská humanitární organizace CISP, která spolupracuje s UNICEF, oznámila, že mezi oběťmi je jeden z jejích zakladatelů Paolo Dieci, další tři mrtví Italové působili v humanitární skupině Africa Tremila a jeden Ital byl expertem ministerstva kultury. Ruské velvyslanectví v Etiopii sdělilo, že trojice ruských obětí byli turisté, jednalo se o manželský pár a muže. Srbská oběť byl podle deníku Večernje novosti pracovník Světového potravinového programu (WFP), což je organizace OSN. Dále byli na palubě rakouští lékaři či vysoký funkcionář keňského fotbalu Hussein Swaleh.

Na afrických sociálních sítích se mezitím objevilo video (viz) natočené údajně jedním z cestujících, které prý zachycuje dramatickou situaci na palubě boeingu krátce před jeho pádem. Jeho autentičnost se ale deníku Echo24 nepodařilo ověřit. 

Boeing-737 MAX 8 odstartoval z Addis Abeby v 8:38 ráno (6:38 SEČ) a o šest minut později spadl v oblasti Bishoftu, vzdálené od hlavního města přes 60 kilometrů. Letadlo začalo hned hořet a hasiči a záchranáři se k němu nemohli několik hodin přiblížit. Stroj měl podle všeho potíže a pilot žádal při posledním kontaktu o povolení k návratu. Aerolinie ujistily, že šlo o pilota, který měl za sebou úspěšnou kariéru.

Seznam obětí podle národností (rozklikněte fotografii):

Na místo tragédie přijel premiér Abiy Ahmed, jehož úřad ráno jako první o nehodě informoval a kondoloval příbuzným obětí. Lítost nad neštěstím vyjádřil na twitteru také keňský prezident Uhuru Kenyatta.

Týmy záchranářů a vyšetřovatelů prohledávají místo havárie a hledají na poměrně velké ploše zbytky letadla, z něhož se nezachoval žádný větší kus.

Příčina pádu letadla jasná není. Podle letecké společnosti šlo o nové letadlo, které aerolinky získaly loni v listopadu. Společnost Boeing vyjádřila lítost nad nehodou a nabídla technickou pomoc při objasňování neštěstí. Také americká Národní komise pro bezpečnost dopravy (NTSB) hodlá vyslat do Etiopie čtyři své odborníky. Situaci sleduje rovněž Federální úřad pro letectví (FAA). Ve svém prohlášení oznámil, že je v kontaktu s ministerstvem zahraničí a chce se spolu s NTSB a etiopskými úřad účastnit vyšetřování.

Odborníci považují Ethiopian Airlines za spolehlivou a bezpečnou společnost, i když v roce 2010 její letadlo spadlo rovněž krátce po startu v Bejrútu a zabilo se tehdy 90 lidí. Agentury připomenuly, že stejný typ boeingu měl nehodu loni v říjnu, když spadl na cestě z Jakarty do Jávského moře se 189 lidmi na palubě. Firma Boeing tehdy vydala upozornění, že vadný senzor může posádce zkomplikovat ovládání stroje, což „může vést k nárazu do terénu“.

Podle dosavadních informací bylo na palubě 149 cestujících a osm členů posádky. Etiopské řady vydávají postupně seznam obětí podle národnosti. Podle posledního z nich šlo o lidi z asi 35 zemí. Nejvíce obětí, 32, má Keňa, 18 Kanada. Nizozemsko stále ověřuje informaci o svých pěti obětech, které na seznamu nejsou. Poslanec vládní Slovenské národní strany Anton Hrnko na facebooku potvrdil, že přišel při nehodě o manželku, dceru a syna. Čtvrtou slovenskou obětí je pracovnice charity. Všem pozůstalým kondoloval prezident Andrej Kiska.

Čtěte dále: Matka zemřela na K2, když Tomovi bylo šest. Nyní v horách zahynul i její syn

 

, , zd

10. března 2019