Změny v KDU-ČSL

Nový šéf KDU-ČSL: Trenér basketbalu, který nechce dělat revoluci

Změny v KDU-ČSL
Nový šéf KDU-ČSL: Trenér basketbalu, který nechce dělat revoluci

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Opoziční lidovci mají kompletní nové vedení strany. Poslance Marka Výborného v roli předsedy doplňují ve vedení strany další nové tváře. Výborný nyní hovoří o KDU-ČSL jako o samostatné a suverénní straně a s nikým se nechce nespojovat. Chce navázat na práci bývalého předsedy Pavla Bělobrádka a věří si i na ministra školství. Zdůrazňuje témata z rodinné a školské politiky a problém exekucí a oddlužení.

„Neděláme revoluci. Navazujeme na práci, kterou začali Pavel (Bělobrádek) s Marianem (Jurečkou). Oni neodcházejí do politického důchodu, budou poslanci a aktivní členové poslaneckého klubu. Budu s nimi řadu věcí nadále diskutovat,“ řekl Výborný v sobotu v Brně. Zdůraznil také to, co už řekl v pátek v projevu. „Vůbec neuvažujeme o tom, že bychom se s někým spojovali. Dokud budu předsedou, bude KDU-ČSL samostatná, suverénní, silná a věřím, že i úspěšná strana,“ řekl Výborný. Dodal, že KDU-ČSL může být integrující silou pro všechny konzervativně smýšlející politiky.

Spolupráci se stranami ale Výborný nevylučuje. O bližší spolupráci v pátek na sjezdu KDU-ČSL mluvili například předseda ODS Petr Fiala, předseda TOP 09 Jiří Pospíšil nebo místopředseda TOP 09 Vít Rakušan.

V pátek při kandidátském projevu zdůraznil rodinnou a školskou politiku jako lidovecké priority. „Musí být naším cílem řídit v příští vládě ministerstvo práce a sociálních věcí, stejně jako ministerstvo školství,“ řekl v pátek v Brně Marek Výborný v kandidátském projevu a pro iDNES později doplnil, že chce být v příští vládě ministr školství. „„Jsem připraven být ministrem školství. To nebylo řečeno do větru,“ řekl.

Z KDU-ČSL chce vůdčí konzervativní proevropskou sílu, řekl deníku Echo24 Výborný. „Poptávka po inteligentní a důsledné křesťansko-demokratické politice tady je, ukázaly to např. zatím poslední prezidentské volby a velmi dobrý výsledek Pavla Fischera. Každý dnes ví, že normální je nekrást, nelhat, že svoboda je spojena s odpovědností a solidarita není slabost. My musíme dokázat lépe prezentovat své priority. I z opozice přicházet s konkrétními návrhy v rámci v rámci vzdělávání, prorodinné politiky či exekucí a oddlužení. To jsou věci, které voliče zajímají. Tato témata jsou u lidovců uvěřitelná,“ uvedl Výborný.

Profil nového šéfa KDU-ČSL Marka Výborného (42)

Marek Výborný vystudoval historii a teologii na Univerzitě Palackého v Olomouci. Poslancem je první volební období, od roku 2017. Od roku 2006 je zastupitel města Heřmanův Městec. Po vysoké škole začal učit na gymnáziu v Pardubicích, především dějepis, základy společenských věd a latinu, v letech 2012 až 2018 byl ředitelem pardubického gymnázia Mozartova.

První místopředsedkyní lidovců je nově senátorka Šárka Jelínková, místopředsedy jsou  Jan Bartošek, náměstek havířovského primátora Bohuslav Niemiec, náměstek jabloneckého primátora Štěpán Matek a náměstek brněnské primátorky Petr Hladík.

Od roku 2005 je členem KDU-ČSL, o rok později byl v komunálních volbách poprvé zvolen zastupitelem Heřmanova Městce, kde byl po dvě volební období radním; v roce 2012 byl díky preferenčním hlasům zvolen zastupitelem Pardubického kraje, z funkce odstoupil, protože krátce poté se stal ředitelem gymnázia a ze zákona nemohl být zastupitelem a ředitelem zároveň; ve Sněmovně působí v ústavně-právním a mandátovém a imunitním výboru; je také předsedou podvýboru pro problematiku exekucí, insolvencí a oddlužení, členem podvýborů pro regionální školství, pro mládež a volnočasové aktivity, pro ochranu spotřebitele a pro kulturu; též zasedá ve volební komisi a Komisi pro kontrolu GIBS

Jeho otcem je někdejší výrazný lidovecký politik, ministr obrany z let 1996 až 1998 a někdejší soudce Ústavního soudu (2003 až 2013) Miloslav Výborný, který v současnosti působí jako soudce Nejvyššího správního soudu. Výborný senior byl v minulosti také místopředsedou KDU-ČSL (2001 až 2003). Marek Výborný je trenérem basketbalu, skautem, působí ve vedení pěveckého sboru a je členem České křesťanské akademie.

, ,

30. března 2019