„Urážka všech mých voličů.“ Facebook zablokoval Trumpovy účty nejméně na dva roky
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Společnost Facebook v reakci na lednové stanovisko svého Dozorčího panelu změnila časově neohraničené blokování účtů amerického exprezidenta Donalda Trumpa na dvouletý trest. Ten se podle prohlášení společnosti počítá od data původního uzamčení účtů na Facebooku a Instagramu a potrvá tedy do ledna 2023. V závislosti na okolnostech ale může být prodloužen, uvedl Facebook, který zároveň představil změny pravidel regulujících aktivity politiků a "veřejných osobností". Trump postup společnosti kritizoval.
Facebook zakročil proti Trumpovým účtům 7. ledna kvůli prezidentovým vyjádřením souvisejícím s vpádem jeho příznivců do sídla amerického Kongresu. Společnost nejdříve odstranila vybraný obsah a krátce na to oznámila, že končící šéf Bílého domu na neurčito ztratí nad svými účty kontrolu. Následně požádala o posouzení této intervence svůj relativně nový kontrolní orgán, který sice zablokování Trumpa jako takové podpořil, kritizoval ale "nestandardní" trest.
Facebook nyní ve své reakci uvedl, že vzhledem k závažnosti okolností svého lednového zásahu proti aktivitám tehdejšího prezidenta nyní aplikuje nejvyšší možný trest podle nových protokolů pro podobné případy. "Pozastavujeme jeho účty na dva roky, s účinností od data původního zablokování, kterým je letošní 7. leden," sdělil viceprezident technologického giganta Nick Clegg.
Na konci dvouletého období prý bude firma případ konzultovat s blíže nespecifikovanými experty a vyhodnocovat, zda by opětovné vpuštění Trumpa na její platformy neznamenalo "závažné ohrožení veřejné bezpečnosti". Pokud dojde k závěru, takové riziko existuje, trest pro exprezidenta prodlouží na jasně danou dobu. "Až bude blokování ukončeno, bude na místě přísná sada rychle eskalujících postihů, která se spustí, jestliže se Trump dopustí dalšího porušování (zásad)," dodává Clegg.
Bývalý prezident označil postup Facebooku za urážku všech, kdo jej volili. Opět přitom prohlásil, že loňské prezidentské volby, které prohrál, byly neregulérní, což je ovšem tvrzení, které se jeho právníkům u soudů nepodařilo prokázat. "Tahle cenzura a tohle umlčování by jim nemělo procházet, a nakonec vyhrajeme," dodal Trump, který je stále lídrem Republikánské strany a potenciálním kandidátem na prezidenta pro rok 2024.
Dozorčí panel Facebooku mezitím uvedl, že se s oznámenými kroky seznamuje. "Dozorčí panel zkoumá odpověď Facebooku na rozhodnutí panelu v případu týkajícím se bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa a poskytne podrobnější komentář, až toto zkoumání skončí," oznámil na Twitteru orgán, který Facebook platí za to, aby posuzoval regulaci obsahu na jeho sítích.
Za důležitější než vývoj kolem Trumpova trestu mnozí komentátoři považují postup Facebooku ve věci obecnějších připomínek kontrolní komise složené z akademiků či bývalých novinářů a politiků. Panel minulý měsíc uvedl, že provozovatel sociálních sítí by měl veřejně vysvětlit pravidla, o která se opírá při blokování účtů "vlivných uživatelů". Zmínil přitom i nejasnosti kolem aplikace výjimky týkající se "zpravodajsky významného" obsahu, díky níž mohou příspěvky porušující pravidla uniknout smazání nebo omezování viditelnosti.
"Povolení na základě zpravodajské hodnoty přiznáváme malému počtu příspěvků na naší platformě. Do budoucna začneme zveřejňovat vzácné případy, v nichž jej uplatníme. Závěr je takový, že při posuzování obsahu z hlediska zpravodajské hodnoty nebudeme na obsah přidaný politiky nahlížet jinak, než na obsah od kohokoli jiného," uvedl Facebook.
Zároveň představil systém trestů pro "veřejné osobnosti" za porušování zásad platforem při "občanských nepokojích a přetrvávajícím násilí". Opatření zakotvuje možnost zablokovat jistý účet na měsíc, šest měsíců, jeden rok nebo dva roky a následně jej i deaktivovat natrvalo při dalším přestupku po uplynutí původního omezení.
"Naprosto uznáváme, že jsme neměli v platnosti adekvátní vymáhací protokoly, abychom mohli reagovat na takto neobvyklé události. Teď, když je máme, doufáme a očekáváme, že budou použitelné jen za těch nejmimořádnějších okolností," sdělil Clegg.