Babiš jednal s čínským premiérem o rozšiřování obchodních styků

Babiš jednal s čínským premiérem o rozšiřování obchodních styků

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Premiér Andrej Babiš v sobotu jednal v Sofii s čínským premiérem Li Kche-čchiangem o možném rozšiřování českého obchodního zastoupení v dalších městech Číny i o dalším rozvoji společného strategického partnerství. Hovořili také o nadcházejícím mezinárodním dovozním veletrhu v Šanghaji. Podle předběžných plánů by měl českou delegaci vést prezident Miloš Zeman. Informovala o tom mluvčí vlády Petra Doležalová.

Dvoustranná schůzka se konala po skončení summitu mezi 16 státy střední a východní Evropy s Čínou, který se uskutečnil v bulharské metropoli.

Dohodu o strategickém partnerství uzavřelo Česko s Čínou v březnu 2016, a to u příležitosti návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze. Jejím cílem je všestranné prohloubení vztahů mezi oběma zeměmi.

Babiš v Sofii řekl, že se chce po návratu do Prahy setkat se zástupci firem, hospodářské komory i svazu průmyslu a zjistit, jaké konkrétní výrobky chtějí v Číně prodávat. Na dotaz ČTK rovněž uvedl, že ČR by mohla usilovat o některý z příštích setkání formátu 16+1.

"Myslím, že je to velice důležitá forma setkání zemí střední a východní Evropy s Čínou. Důležitost potvrzuje i to, že Rakousko zde mělo zastoupení ve formě pozorovatele," uvedl český premiér k sofijské schůzce s tím, že například Řecko dokonce usiluje o to, aby se k nynější platformě přidalo.

Hlavní prioritou pro Českou republiku podle něj je, aby byl čínský trh méně omezený a více přístupný. "Naše obchodní bilance je velmi negativní, de fakto dovážíme desetkrát více, než vyvážíme," řekl Babiš s tím, že Čína je druhý největší dodavatel ČR, nicméně z hlediska našeho exportu je až na 17. místě. "A my s tím musíme něco udělat," dodal. Čína je podle něj "teritorium, kde politici mohou pomoci našim firmám a otvírat tam dveře." Obrovský potenciál má v Číně například civilní letectví, což je oblast, ve které by Češi mohli uspět, doplnil Babiš.

Česká republika po jednání rovněž podepsala dohodu mezi ministerstvem zemědělství a čínskou celní správou ohledně pravidel při vývozu a dovozu potravinářských produktů. "Je to obrovský trh, o který mají i naše firmy zájem. Ta dohoda, doufejme, pomůže k tomu, abychom tam více uspěli," řekl Babiš. S kritikou, že platforma 16+1 podkopává Evropskou unii a rozděluje ji, český premiér nesouhlasí.

Skupina 16+1 vznikla z iniciativy Číny a poprvé se premiéři šestnácti zemí sešli se svým čínským protějškem 26. dubna 2012 ve Varšavě. Cílem platformy je prohlubování ekonomické spolupráce. Vedle Česka je do ní zapojeno dalších deset členů Evropské unie (Bulharsko, Chorvatsko, Estonsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Polsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko) a pět států mimo unii (Albánie, Bosna, Makedonie, Černá Hora a Srbsko). Příští schůzka se koná v roce 2019 v Chorvatsku. Další bude podle Andreje Babiše nejspíš v Litvě. "My se můžeme pokusit, že by další summit byl v Praze," řekl český premiér.

,

8. července 2018