Volba arménského premiéra

Vůdce opozice Pašinjan nebude arménským premiérem. Byl jediným kandidátem

Volba arménského premiéra
Vůdce opozice Pašinjan nebude arménským premiérem. Byl jediným kandidátem

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Arménský parlament v úterýnezvolil novým premiérem vůdce opozice Nikola Pašinjana. Podpořit ho totiž odmítli poslanci vládnoucí Republikánské strany, bez jejíchž hlasů se Pašinjan při volbě nemůže obejít. Opoziční předák poté vyzval své stoupence, aby od středečního rána zahájili kampaň občanské neposlušnosti s blokádou veškeré dopravy. Předchozí premiér Serž Sargsjan odstoupil 23. dubna pod tlakem protivládních protestů, které vedl právě Pašinjan.

Předseda parlamentu Ara Bablojan podle agentury TASS už oznámil, že parlament se znovu pokusí zvolit premiéra za týden v úterý 8. května. Pokud se to nepodaří ani napodruhé, bude zákonodárný sbor rozpuštěn a zemi čekají předčasné volby. Naposledy se konaly loni v dubnu.

Pašinjan hodlá i v této druhé volbě kandidovat. Agentuře TASS to řekl jeho mluvčí Tigran Avinjan. „Ano, jednoznačně,“ odpověděl na otázku, zda poslanecká frakce opozičního bloku Elk má v úmyslu Pašinjana znovu do volebního klání přihlásit. Dodal přitom, že vůdce opozice nemá v úmyslu svůj postoj měnit s ohledem na připomínky Republikánské strany.

Arménie je blízkým spojencem Ruska a v zemi jsou ruské základny. Moskva sleduje dění v Arménii s obavami, aby Arméni podobně jako občané Gruzie a Ukrajiny po masových demonstracích nezvolili vůdce, který by přerušil spolupráci s Ruskem. Pašinjan ale ve svém úterním parlamentním proslovu ujistil, že je připraven zachovat strategické spojenectví s Moskvou.

Pašinjan byl jediným kandidátem na předsedu vlády, ale pro zvolení potřeboval získat alespoň část zákonodárců Sargsjanovy Republikánské strany, která má v parlamentu většinu. To se mu zjevně nepodařilo a šéf republikánské poslanecké skupiny Vagram Bagdasarjan těsně před hlasováním oznámil: „Pan Pašinjan nás nepřesvědčil.“

Pro opozičního předáka pak hlasovalo 45 poslanců. Ke zvolení předsedou vlády ale potřeboval, aby ho podpořilo nejméně 53 členů zákonodárného sboru. Pašinjan následně prohlásil, že Republikánská strana vyhlásila válku vlastnímu lidu.

Na večerním mítinku na jerevanském náměstí Republiky pak vyzval k zahájení protestních akcí. „Vyzývám zahájit ve středu od 08:00 (06:00 SELČ) rozsáhlé akce občanské neposlušnosti. Naši stoupenci musejí zablokovat všechna letiště, všechny komunikace v zemi. Nedovolíme ukrást vítězství lidu,“ prohlásil opoziční předák.

Na náměstí Republiky se už během dne shromáždily tisíce lidí, kteří skandovali „Nikol – premiér!“. Pašinjan v projevu před hlasováním obvinil Sargsjanovy přívržence v Republikánské straně, že se snaží udržet u moci za každou cenu, navzdory vůli lidu. Varoval také, že pokud vládnoucí strana nepodpoří jeho kandidaturu, čeká zemi těžká politická krize. Arménii smete „politické cunami“, prohlásil.

Protesty v zemi vypukly poté, co byl premiérem zvolen Serž Sargsjan, který byl předtím deset let prezidentem. V této funkci prosadil ústavní změny, které rozšířily pravomoci parlamentu a premiéra. Podle opozice to udělal proto, aby se udržel co nejdéle u moci. V letošních březnových prezidentských volbách už totiž nesměl kandidovat.

,

1. května 2018