Ruská ropa končí ve Spojených státech. Obchodníci maskují její původ
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
I navzdory sankcím ruská ropa stále proudí do USA, uvádí deník Wall Street Journal. Indičtí obchodníci ji totiž zřejmě smíchávají s ropou odjinud a následně ji zpracovávají na jiné produkty jako je nafta a benzin, aby zamaskovali její původ.
Wall Street Journal má informace, podle kterých v květnu dorazily do amerického New Yorku a New Jersey dovážky surovin alespoň částečně ruského původu. Není jisté, zda přišly z Indie, tato země ale ruskou ropu od začátku invaze na Ukrajinu kupuje se slevou ve velkém. Podle údajů společnosti Kpler nakoupila rafinerie vlastněná indickým konglomerátem Reliance Industries v květnu sedmkrát více ruské ropy než před válkou, což představuje přibližně 20 % jejího celkového odběru.
„Pravděpodobně došlo k tomu, že společnost Reliance převzala zlevněný náklad ruské ropy, rafinovala jej a poté prodala na trhu, kde našla kupce v USA,“ řekl deníku Lauri Myllyvirta, analytik Centra pro výzkum energie a čistého ovzduší.
Spojené státy zakázaly dovoz ruských paliv v březnu, včetně ropy a některých petrolejových produktů. Americký Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv zatím ale neobjasnil, zda se na rafinované ropné produkty sankční pravidla o původu surovin vztahují.
Další metodou obcházení sankcí je údajně přesouvání ropy mezi plavidly na moři, mimo dohled úřadů. Docházet k tomu má podle Wall Street Journal u pobřeží západní Afriky, na Černém moři či Středozemním moři.
Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se na konci května na dvoudenním summitu v Bruselu shodli na nových protiruských sankcích včetně zákazu dovozu většiny ruské ropy. Podle Moskvy je embargo, které začne platit koncem roku, motivováno nenávistí a Rusko pro svou ropu najde nové kupce. Kyjev sankce přivítal s dovětkem, že mohly být dohodnuty již dříve. Podle premiéra Petra Fialy je shoda ze summitu výbornou zprávou pro Česko, které si vyjednalo osmnáctiměsíční výjimku ze zákazu nakupovat v EU ropné produkty dovezené ropovody.