Rodičovský příspěvek

„Sektorovou daň potřebujeme jako prase drbání“. Maláčová stále útočí na banky

Rodičovský příspěvek
„Sektorovou daň potřebujeme jako prase drbání“. Maláčová stále útočí na banky

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová se stále nechce vzdát myšlenky na vyšší zdanění bank. Sociálnědemokratická politička vytáhla téma před důležitým projednáváním rodičovského příspěvku, u kterého nepanuje shoda mezi hnutím ANO a ČSSD. Finální verze návrhu počítá s tím, že by se příspěvek navýšil všem, kdo by čerpal rodičovskou 1. ledna příštího roku. Sociální demokracie navíc požaduje, aby si premiér Andrej Babiš vybral mezi matkami nebo bankami. Předseda vlády totiž zdanění bank dlouhodobě odmítá.

Právě peníze na přidání rodičům s dětmi je velkým sporem v kabinetu Andreje Babiše. Minulý měsíc se premiér projednání návrhu se svým koaličním partnerem vyhnul tak, že zrušil plánovanou koaliční radu. Nyní sociální demokracii tlačí čas, protože musí do konce května předložit všechny návrhy, se kterými by počítal státní rozpočet na příští rok. V pondělí tak má ČSSD poslední šanci, jak navýšit rodičovský příspěvek.

Ten se koalice rozhodla zvednout z 220 tisíc na 300 tisíc korun. Pnutí mezi koaličními partnery vyvolalo to, kdo všechno na příspěvek dosáhne. Hnutí ANO požaduje přidání o 80 tisíc korun pro všechny, komu se narodí dítě až po 1. lednu příštího roku. Sociální demokracie naoproti tomu chce, aby se navýšení dotklo rodičů, kteří příspěvek pobírají. Problémem jsou však peníze ve státní rozpočtu. Kvůli vyšším důchodům a i slevám na jízdné není ve státní kase dostatek prostředků. Sociální demokraté tak požadují, aby peníze získaly z vyšších daní.

„Nezávidím kolegyni Schillerové roli drába, který nad ostatními členy vlády sviští bičem. Je ale spolu s panem premiérem obětí buď ideologických předsudků, nebo přílišného sepětí s velkým kapitálem. Nemůžu si pomoct, ale jsem stále přesvědčena, že příjmová část státního rozpočtu potřebuje sektorovou daň jako prase drbání,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. 

Maláčová má také podporu u ostaních členů sociální demokracie. Ti během víkendu uvedli na sociálních sítích, že si má Andrej Babiš vybrat mezi bankami nebo matkami. „V pondělí si na vládě bude muset ANO vybrat MAMINKY nebo BANKY. ČSSD předloží návrh na navýšení rodičáku. Už není na co čekat. Ukončeme tu nejistotu,“ uvedl poslanec Ondřej Veselý. „V pondělí ČSSD navrhne vládě zvýšit rodičovský příspěvek na 300 tisíc korun všem, kdo k 1. 1. 2020 budou rodičovský příspěvek pobírat. Další přešlapování na místě by znamenalo, že rodičák se nestihne projednat a nezvýší se 1. 1. nikomu. Tato verze je maximum, na co přistoupí ANO,“ uvedla bývalá ministryně školství Kateřina Valachová.

Kromě řadových poslanců se chystá jednat i předseda sociální demokracie Jan Hamáček. „Zítra ČSSD navrhne vládě zvýšit rodičovský příspěvek na 300 tisíc korun. Další přešlapování na místě by znamenalo, že rodičák nestihneme projednat a od ledna 2020 by se nezvýšil nikomu. To nedopustíme,“ uvedl šéf ČSSD.

Ten se přitom snažil dojednat vyšší rodičovskou už v minulém měsíci, kdy ho však Andrej Babiš odmítl. Koaliční jednání totiž Andrej Babiš zrušil a Hamáčkovi následně vzkázal, ať rozpočtové kapitoly probere s ministryní financí Alenou Schillerovou.

Babiš totiž zdanění bank na účet rodičovského příspěvku neustále odmítá. Důvodem je mimo jiné také to, že Babiš má v holdingu Agrofert, který je v současné době zaparkovaný ve svěřenském fondu, u bank napůjčováno podle poslední výroční zprávy 34 miliard korun. Pokud by finanční společnosti spustily proti holdingu tzv. compliance, musel by Agrofert předčasně zesplatnit úvěry.

Premiér tak zdanění odmítl a přišel s jiným řešením. Požaduje, aby banky odevzdávaly 10 až 20t procent z dividend do zamýšleného fondu národního rozvoje. To by prý mělo zamezit oslabení ekonomiky, které by přineslo zdanění bank. „To, co premiér navrhuje, je v podstatě sektorová daň, musíme si to vyjasnit,“ uvedl k návrhu Jana Maláčová. ČSSD si od bankovní daně slibuje 14 miliard korun ročně. „Když jsme propočítávali, tak  20 procent z dividend je víc než 16 miliard, což je ještě větší částka,“ řekl Maláčová.

20. května 2019