Chybějící náměstci

Na ministerstvu zahraničí jsou neobsazené dvě klíčové pozice náměstků

Chybějící náměstci
Na ministerstvu zahraničí jsou neobsazené dvě klíčové pozice náměstků

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Českou diplomacii sice vede po třech měsících improvizací plnohodnotný ministr Tomáš Petříček (ČSSD), přesto není vedení ministerstva zahraničí zcela kompletní. Neobsazené jsou dvě klíčové pozice odborných náměstků. Ty se uvolnily po odchodu Jakuba Dürra na velvyslanectví v Bruselu a Ivo Šrámka na pozici stálého představitele ČR při OSN, OBSE a ostatních mezinárodních organizacích ve Vídni. Za vedení resortu a personální (ne)vybavenost úřadu tepou ministra vnitra a šéfa ČSSD Jana Hamáčka opoziční Piráti. Právě on byl poslední tři měsíce pověřen vedením resortu zahraničí, než byl jmenován Petříček.

Řeč je o pozicích náměstků pro řízení sekce evropské a pro řízení sekce bezpečnostní a multilaterální, které jsou nyní neobsazené. Na obě pozice už byla vyhlášena výběrová řízení, jedno ale stále neskončilo a druhé bylo v prvním kole neúspěšné. Do funkce náměstka pro bezpečnost má být dle informací deníku Echo24 v blízké době jmenován někdejší velvyslanec v Bruselu Martin Povejšil, nicméně výběrové řízení trvá už více než tři měsíce. 

Z druhého výběrového řízení v prvním kole náměstek vybrán nebyl. Podle ministerstva zahraničí nebyl v prvním kole výběrového řízení na uvolněné místo náměstka pro řízení sekce evropské po Jakubu Dürrovi vybrán vhodný kandidát. Druhé kolo bylo vyhlášeno koncem září s termínem uzávěrky přihlášek 9. října. Podle informací deníku Echo24 se v souvislosti s obsazením tohoto postu hovoří o jméně někdejšího státního tajemníka pro evropské záležitosti a člena ČSSD Aleše Chmelaře.

Na konci září se na chybějící náměstky Jana Hamáčka, tehdy ještě pověřeného řízením Černínského paláce, ptal pirátský poslanec a místopředseda zahraničního výboru Jan Lipavský. „V tomto okamžiku zůstaly neobsazeny dva klíčové posty odborných náměstků. Že Jakub Dürr odchází na stálé zastoupení do Bruselu a Ivo Šrámek do OBSE ve Vídni, se vědělo hodně dlouho dopředu,“ upozornil Lipavský v zářijové interpelaci. Ministerstvo zahraničí označil za ministerstvo loutek a duchů a způsob obsazování pozic odborných náměstků za pofidérní.