Kubova skupina OIG čeká zakázky pro innogy i Čepro
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Firma OIG Power, která patří do skupiny Omnia Invest Group (OIG), čeká se systémem CES Battery Box nové zakázky pro innogy, Čepro i Jihočeský vodárenský svaz (JVS). OIG vlastní exministr průmyslu Martin Kuba, předseda jihočeské ODS. Loňský obrat skupiny s 45 zaměstnanci bude asi 80 milionů Kč, zisk deset milionů. Letos čeká obrat 180 až 220 milionů. ČTK to řekl Martin Kuba.
V dubnu chce OIG představit dobíjecí stanice kombinované s bateriovým boxem. Do skupiny patří firmy OIG Power, OIG Energy, Revispol a Texsr. OIG Power nyní jedná s velkým dodavatelem na Floridě.
Třífázový model bateriových boxů je určen domům, jednofázový pro průmysl, kde má firma za sebou již první instalace a poptávky. „Teď čekáme velkou objednávku od innogy, jednáme s JVS, s Čepro. Produkt znamená pro klienta velkou samostatnost, až 70 procent elektřiny si vyrobí sám. Jedním z velkých motivů, proč ho lidé kupují, je, že v bouřkách, jakmile vypadne elektrika, je náš bateriový box jediný v Evropě, který je schopen fungovat v ostrovním systému – odpojíte barák od sítě a on vám běží,“ řekl Kuba.
V OIG Power drží 50 procent, druhá polovina patří vývojářům. Výhradním distributorem boxů je ČEZ, zákazník za box zaplatí 250.000 Kč.
OIG má podíl 49 procent ve firmě ČEZ LDS, jež dělá lokální distribuční soustavy. Dodává je do obchodních center, letos čeká obratu 100 milionů. Firmu OIG Energy založil Kuba s Vlastimilem Russem, jenž pracoval v E.ON.
Kuba rozjel podnikání v roce 2013, když skončil jako ministr. S poradcem Adamem Kotalíkem začali developerským projektem, v českobudějovické Baarově ulici postavili dům s osmi byty, část peněz si na to půjčili od Kotalíkova bratra hokejisty Aleše. Dům koupilo biskupství.
Tři roky provozovali strakonický textilní podnik Fiantex, loni výrobu ukončili. „Pracovní textil je velmi komplikovaná záležitost, jste často závislý na dodávkách do zahraničí, kde se očekává, že je tady strašně levná práce,“ řekl Kuba. Většině zaměstnanců našli jinou práci.
Další akvizicí byla budějovická firma Texsr. Kupovali ji, když byla ve ztrátě, dnes činí obrat 15 milionů. Zásobuje pražské hotely ložním prádlem a župany, nový je projekt kojeneckých kompletů.
Kuba je i místopředseda dozorčí rady Teplárny České Budějovice, radě předsedá Miroslav Joch (ČSSD), bývalý náměstek budějovického primátora. Jochovi loni Kuba prodal výrobu firmy Sigma, jež ve Včelné dělá kovové konstrukce na stavby. Má 40 zaměstnanců, obrat přes 50 milionů, zákazníky švýcarské i rakouské. Koupila ji Jochova firma JihoTech. Se Sigmou je spjat Kubův projekt zinkovny, která vznikne v Hůrách vedle dálnice D3. „Máme zájemce od evropských řetězců, kteří by ji rádi koupili,“ řekl Kuba.
Do skupiny patří i firma Revispol, jež dělá revize elektřiny a plynu v řetězcích Kaufland, Raiffeisenbank či Mountfield, obrat je asi 16 milionů.