Nejchytřejší žena světa. Geniální Marilyn píše do novin, tančí a je chytřejší než Einstein
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Je považována za nejchytřejší ženu světa, což jí vyneslo přezdívku Madam IQ. Její IQ totiž dosahuje hodnoty 228. Spisovatelka a podnikatelka Marilyn vos Savantová přednáší na univerzitách a za manžela má také génia – Roberta Jarvika, špičkového chirurga a vynálezce prvního umělého srdce, které bylo implantováno do lidského těla. 11. srpna tahle výjimečná žena oslavila 71 narozeniny.
Už v 10 letech podstoupila měření IQ, načež vyšlo najevo, že dosáhla absolutně nejvyšší hodnoty, jaké se kdy nějakému dítěti podařilo. Mentální věk malé dívenky tenkrát odborníci odhadli na 22 let a 10 měsíců, což jí vyneslo zápis do Guinessovy knihy rekordů. Později byla hodnota ještě přepočítána na dospělého člověka a mírně korigována na číslo 185.
Marilyn sice byla génius, ale s celkem normálním dětstvím, byť výrazně limitovaným výškou jejího inteligenčního kvocientu.
Dnes úspěšná sloupkařka a vysokoškolská učitelka prohlašuje: „Moji rodiče byli italští a němečtí imigranti. Měli mě rádi, ale zastávali názor, že inteligence není u dívky zase tak důležitá. Více se z tohoto pohledu věnovali mým dvěma bratrům. Ani ve škole jsem se s pochopením nesetkala, jen obtížně jsem se spolužáky hledala společnou řeč…“
Nuda na škole
Jako dospívající trávila hodně času v obchodě se smíšeným zbožím, který rodina vlastnila. Milovala psaní, tam mohla dokonale využít inteligenci i fantazii. Aby vyhověla přání rodičů, za svůj vysokoškolský obor zvolila filozofii na Washington Univerzity v St. Louis. Tam se ale prý málem unudila k smrti. Záhy ze studia odešla a místo toho začala rozvíjet aktivity v oblasti investic a nemovitostí, aby se finančně zajistila a mohla se věnovat vysněné spisovatelské dráze.
Stačilo jí pět let na to, aby byla ekonomicky zajištěná natolik, že se mohla stát spisovatelkou na plný úvazek.
Psala romány, novely, novinové články, politickou satiru…
V roce 1980 přesídlila do New Yorku, kde začala pracovat v týdeníku Parade. To už všichni o jejím zázračném mozku věděli. V roce 1985 skončila v Guinnessově knize rekordů coby nejchytřejší žena světa. V dosaženém IQ hluboko pod sebou nechávala Alberta Einsteina i Stephena Hawkinga. Do časopisu, kam přispívá, zavedla pravidelné sloupky, v nichž čtenářům radila a dodnes radí, jak posílit své duševní schopnosti. Vymýšlí nejrůznější hlavolamy a testy pro rozvoj inteligence. A také odpovídá na jakékoli otázky v rubrice Zeptejte se Marilyn. Nevíte si rady s astronomií? Genetikou? Nechápete politická rozhodnutí? Napište jí.
Život s bohem
V soukromém životě se jí však dlouho příliš nevedlo. O nápadníky neměla samozřejmě díky své inteligenci i kráse nouzi, ale nikdy s ním moc dlouho nevydržel. Marilyn zkrachovalo i druhé manželství a přísahala si, že do už nikdy nevstoupí. Pak ale poznala Roberta Jarvika, známého pod přezdívkou bůh kardiaků. Úspěšný vědec sestrojil první umělé srdce na světě. Špičkový chirurg, vynálezce, držitel bezpočtu patentů na nejrůznější medicínské technologie s ní jezdil na lyže a chodil tančit. Snubní prsteny symbolicky vlastnoručně vyrobil z pyrolytického uhlíku, který použil i při výrobě slavného umělého srdce.