VOLBY DO SENÁTU

Hamplovy útoky mohly sehrát roli u vítězství do Senátu, říká Němcová

VOLBY DO SENÁTU
Hamplovy útoky mohly sehrát roli u vítězství do Senátu, říká Němcová

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Vyostřenou kampaň, zejména ze strany neúspěšného bývalého senátora Václava Hampla, vyhrála nakonec přesvědčivě poslankyně a někdejší předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS). Pro deník Echo24 uvedla, že se do žádné vysoké funkce v horní komoře nehrne a svou budoucnost v Senátu vidí zejména v kultuře, podpoře malých živnostníků a zachování svobod a demokracie. Podle ní budou zástupci horní komory tvrdou opozicí vůči vládě, zejména když půjde o špatně připravené návrhy zákonů ze strany Babišovy vlády.

V druhém kole jste se utkala s dosavadním senátorem Václavem Hamplem, který na vás po skončení prvního kola slovně zaútočil. Byl to podle vás také jeden z důvodů, proč se lidé přiklonili spíše k vám?

Nedá se to změřit. Podle hlasů, které jsem dostávala od žen, kupodivu i od mužů či dokonce z alma mater exsenátora Hampla z Karlovy univerzity, tak se jim jeho vystupování nelíbilo. Nějakou roli to tedy mohlo sehrát. Už se k tomu ale nechci vracet, je to za námi a já se chci rozhodně dívat jen dopředu.

S čím do Senátu přicházíte?

Celou dobu říkám, že chci, aby Senát plnil roli, kterou neplní ani předseda vlády, ani předseda sněmovny a už vůbec ne prezident republiky. Tedy aby byl opravdu silnou institucí, která bude říkat, že musíme uhájit principy demokracie a svobody. Všechno ostatní pak na nich můžeme stavět, když budeme mít silné základy. To je můj hlavní cíl. Poté se chci věnovat kultuře a drobným podnikatelům a živnostníkům, protože se jedná o oblasti, které jsou na tom nyní tragicky špatně.

Občanská demokratická strana v senátních volbách posílila. Přesto to vypadá, že nárok na místo předsedy Senátu, neboli funkci ústavní dvojky, bude připadat klubu Starostové a nezávislí. Jste s tím smíření, že bude současný předseda horní komory Miloš Vystrčil končit nebo o tom budete ještě jednat?

Rozhodně bych nyní netvrdila, že je to nyní jisté, že bychom přišli o pozici předsedy. Jsem přesvědčená o tom, že Miloš Vystrčil pro Českou republiku odvedl mimořádnou službu a když se ohlédnu zpět, tak nemohu najít paralelu u jeho předchůdců v roli předsedy Senátu. Snad to ještě senátní reprezentace přehodnotí a bude v této funkci pokračovat.

V minulosti jste vedla tři roky Poslaneckou sněmovnu, byla její první i řadovou místopředsedkyní. Také jste byla místopředsedkyní strany. Budete se v Senátu ucházet o post ve vedení horní komory či v klubu ODS?

Do žádné organizace nepřicházíte s tím, že „tak tady jsem a všichni mi uvolněte židli“. Já jsem přesvědčená o tom, že se budeme domlouvat. Na žádnou funkci si však nedělám žádný nárok. Zatím ani nevím, jestli mohu být ve výboru v kterém chci a zda je tam místo.

Vládní koalice složená z hnutí ANO a sociální demokracie v senátních volbách propadla. Je to dle vás důkaz, že lidé nestojí o osobnosti z těchto subjektů?

Myslím si, že je to výrazný signál, že společnost mění svůj pohled na to, kdo je schopný hájit jejich nejdůležitější a prioritní zájmy. Proto odmítají vládu Andreje Babiše se sociální demokracií a komunisty, kteří jsou faktickou součástí té vlády. Odmítnutí bylo tak silné, že z toho vyvozuji, že se strany domluvily a dělají svoji práci lépe a jinak.

Pan premiér se po volbách vyjádřil, že se obává, aby Senát nebyl a priori proti vládě. Není to oprávněná obava?

Já jsem nezaznamenala, že by Senát byl a priori proti vládě. Jestli ale bude vláda předkládat nesmyslné zákony, tak Senát, přesto že může být poté přehlasován v dolní komoře, musí dát k tomu svůj pohled na věc, své návrhy a musí říct, v čem by byly lepší. A upozorňovat společnost, že existuje i jiná cesta než kterou navrhuje vláda. Není to o tom být v nějaké válce proti vládě, ale být silnou komorou, která kabinetu předloží protinávrhy a je schopná je odůvodnit.

Senátní volby provázela nízká volební účast. Ve vašem volebním obvodu byla sice vyšší, přesto není znovu doba navrhnout změnu voleb do Senátu?

Myslím si, že ne. Pokud se podíváme na výsledky i z minulých let, tak tam někdy i takto nízká účast byla. Já jsem ráda, že volební účast na Praze 1 byla okolo 25 procent, což je nadprůměrné číslo. Podle mého tak není vhodná doba měnit kvůli volební účasti cokoliv měnit.

 

10. října 2020