Přejmenovaná zastávka na Praze 6 budí emoce. Název slouží turistům, ne místním, míní radnice
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Tramvajová zastávka Hládkov v Praze 6 se nově jmenuje Park Maxe van der Stoela. Zastávka získala nový název podle blízkého parku a holandského politika, který podpořil Chartu 77. O změně názvu zastávky informovala na svém webu Pražská integrovaná doprava (PID). Změna ovšem vyvolala nespory mezi občany Prahy 6. Podle městské čtvrti však neslouží názvy zastávek místním, ale turistům.
Nový název má i zastávka Myslbekova, která se nyní jmenuje Hládkov. Změnu názvu odsouhlasil magistrátní odbor dopravy, informoval v pátek mluvčí organizace Regionální organizátor pražské integrované dopravy (ROPID) Filip Drápal.
Městská část Praha 6, na jejímž území zastávky jsou, k jejich přejmenování neměla připomínky, sdělil mluvčí radnice Jiří Hannich. Přejmenování zastávky, která dříve nesla název Hládkov, na Park Maxe van der Stoela podle mluvčího ROPID Drápala vzešla z podnětu občana.
„Jedním z důvodů přejmenování byl ten, že se zastávka Hládkov nacházela v ulici Myslbekova, zatímco zastávka Myslbekova se nacházela v ulici Hládkov,“ uvedl Drápal. Na problém se jménem a umístěním těchto zastávek podle něj lidé upozorňovali už dříve.
Jiné vysvětlení ale podává Praha 6 na svých sociálních sítích. Účet městské části se obhajuje tím, že je nový název čitelnější pro turisty. kteří by navíc mohli objevit existenci přilehlého parku.
„Změnil se pouze název zastávky, který neslouží ani tak místním, jako spíš návštěvníkům Prahy, kteří jedou do nějakého cíle, což v tomto případě může být krásný park stejného jména nebo pomník Maxe van der Stoela, který připomíná nizozemského politika a jeho podporu Chartě 77 a českým disidentům již v roce 1977,“ reaguje na výtky Praha 6 na svém Facebooku.
„Zbytečné,“ reagují občané, kteří jsou na název zvyklí. „Jestliže slouží návštěvníkům Prahy, tak bych ten název udělal ještě delší. Lidi budou hledat park na Hládkově, ne nějakýho chachara. (...) tohle jste prostě projeli na plné čáře,“ komentuje Jaroslav Nohel. „Na Hládkově bylo špatně, že to uměl každý vyslovit?“ ironizuje novou volbu Jan Malý.
Název je dlouhý i pro tramvaje, pro jejichž obrazovky je zkrácený pouze na Park M. v. d. Stoela. Pod označením Hládkov nyní cestující najdou zastávku, na níž zastavují tramvaje linky 23, v ulici Hládkov. Tato zastávka se dříve jmenovala Myslbekova podle blízké kolmé ulice.
Spojovací kolej v ulici Hládkov o délce 175 metrů byla postavena kvůli všesokolskému sletu v roce 1926, po jeho ukončení byla využívána pouze sporadicky jako manipulační. Od 3. ledna 1927 do 31. července 1928 byla tudy vedena pravidelná linka 7.
Dne 19. dubna 2019 začala po manipulační koleji jezdit v pravidelném provozu nostalgická linka 23 (pouze ve směru do centra), pro kterou zde byla zřízena zastávka, která nyní nově nese název Hládkov. Park Maxe van der Stoela byl otevřen roku 2014.